Sefaköy / İSTANBUL
Sitede Ara

Sık Sorulan Sorular

05326639762

BESYO Nedir?

“ Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu” ‘nun kısaltmasıdır ve genelde bu isimle anılır. Yüksekokul ibaresi genelde meslek yüksekokullarının eğitim yılı ile karıştırılmaktadır.

Fakat BESYO’ ların tüm bölümleri 4 yıllık lisans eğitimi vermektedirler.

BESYO’ lara Başvuru Yapmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Öncelikle YGS’de baraj kabul edilen 140 puan alınması gerekmektedir.

Daha Sonra her üniversitenin içeriğini kendi sınav komisyonunun belirlediği  “Özel Yetenek Sınavı “ adı verilen sınav programına katılmak gerekir.

Bu Sınavların İçerikleri Nelerdir?

Bu sınavlar genellikle sürat, çabukluk, reaksiyon, koordinasyon, branş ,kuvvet v.b kıstaslara göre yapılmaktadır.

BESYO’ lara Kimler Başvuruda Bulunabilir?

Başvurulan üniversite özel bir taban puan belirtmediği taktirde YGS ‘den 140 puan almak sınav başvurusu için yeterlidir.

Özel Yetenek Sınavlarına Giriş İçin YGS’ ye Girmek Yeterli Midir?

Ön kayıt yaptırabilmek için sadece YGS’ de belirlenen baraj puanını almak yeterlidir.

YGS’de Hangi Puan Türünde Kaç Puan Almam Gerekiyor?

Sayısal, Sözel, Eşit Ağırlık ve Yabancı Dil puan türlerinden en yüksek hangisinden puan alınmışsa o puan geçerlidir. Dolayısıyla YGS1,YGS2,YGS3,YGS4,YGS5,YGS6 puan türlerinden hangisi en yüksekse o puan geçerli olacaktır.

YGS ‘de Kaç Puan Yapılması Kazanmak İçin Yeterlidir?

Öğrenciler özel yetenek sınavlarının uygulama bölümü sınavlarında çok iyi derece yapmış olsalar bile YGS puanları düşükse kazanamayabilmektedirler.
Bu sebeple ne kadar yüksek puan alınırsa kazanma oranı da o doğrultuda yükselmektedir.

Özel Yetenek Sınavlarında Lisanslı Sporcu Olma Zorunluluğu Var Mıdır?

Hayır. Lisanslı sporcu olma zorunluluğu yoktur. Bazı üniversiteler antrenörlük bölümü için lisans zorunluluğu istemektedir.(Marmara Üniversitesinde 3 yıl, Kocaeli Üniversitesi 2 yıllık lisans zorunluluğu bulunmaktadır) Bazı üniversitelerde de lisans geçmişine göre puan vermektedirler.

Profesyonel Sporcu Olmanın Kazanmaya Bir Etkisi Var Mıdır?

Profesyonel sporcuların amatör sporculara göre genel olarak kondisyon seviyesi daha yüksek olabilmektedir. Ancak  unutmamak gerekir ki kişi lisanslı sporcu olmayabilir yada amatör olarak spor yapabilir fakat profesyonel sporculardan daha yetenekli olabilmektedir.

Sınavlarda Milli Sporcu Olmak Bir Avantaj mıdır?

Hayır. Sınavların Geneline baktığımızda milli sporcular üniversitelerin kendilerine ayırdığı kontenjan dahilinde sınava giren diğer milli sporcularla yarışır. Bazı üniversitelerde ise böyle bir durum söz konusu değildir. Bu yüzden milli sporcuların rakipleri de üst düzey sporcular olduğu için rekabet durumunda aday sayımız düşüktür fakat kaliteli rakip sayımız yüksektir.Aradaki farkı sınavlara özel olarak yaptığınız çalışmalar belirlemektedir.

 

Sınavlara girebilmek için lisede spor alan-bölümü okumam mı gerekir?

Hayır. Herhangi bir lisenin herhangi bir alanından mezun olmak yeterlidir.

Hangi Üniversitenin Sınavına Girmeliyim ?

Bu soru genelde en sık karşılaştığımız sorulardan biridir. Ve ezbere cevaplanılacak bir soru değildir. YGS puanınız ve sportif derecelerinizin test edilip sportif özelliğinize uygun olan sınavlara girmeniz gereklidir.  

Düz ,İHL ve Meslek Lisesi Mezunlarının Puanları Kırılıyor mu?

Sınavlarda hangi liseden mezun olursanız olun puanınız kırılmaz.

Geçtiğimiz Yıl YGS-LYS’ de Tercih Yapmış Olanların Puanları Kırılıyor mu?

Bir önceki yıl tercih yerleştirmesi sonucu bir okulu kazanmış olanların AOBP puanı kırılır.

Buda okul puanının yarıya düşmesine neden olur .

AOBP % 11’ lik etkisi olduğu için puanınız yarıya da inse büyük bir fark göstermeyecektir .

Ayrıca tercihiniz üzerinden 2 yıl geçtiği takdirde puanınızda herhangi bir kırılma söz konusu değildir.

Spor Lisesi-Bölümü Mezunu Olmak Bir Avantaj mıdır?

Spor lisesi-bölümü okumak özel yetenek sınavlarında geçmiş yıllardaki gibi bir avantaj sağlamamaktır. Spor Lisesi ve bölümü mezunlarına, formüllere eğer dikkatli bakarsak ek olarak AOBP puanlarına % 3 eklenmektedir. 

Sınavları Kazanabilmek İçin Çok İyi Sporcu Olmamız Gerekir?

Tabii ki gerekmez. Çünkü ben kazanamazsam kim kazanır şeklinde düşünen lisanslı sporcuların çoğu özellikle sınavlara yönelik hazırlanmadıkları için kaybetmektedirler. Buna rağmen çok iyi sporcu olmadığı halde birkaç ay gibi bir süre bu sınavlara yönelik hazırlanan öğrenciler başarılı olmaktadırlar. Olmaları da kaçınılmazdır.

Bir sınav parkurunu aylar boyu defalarca tekrar eden öğrencilerin çoğunun, sınav günü aynı parkuru ilk kez yapmaya çalışan öğrencilere göre daha başarılı olduğu yıllardır tecrübelerimizle de sabittir.

Herhangi Bir Branşta Lisansım Sahip Değilim , En Kolay Hangi Branştan Hazırlanabilirim?

Yetenek sınavı yapan üniversitelerin genelde çoğu branş sınavı yapmamaktadırlar. Yapanlar ise her branştan sınav açmamaktadırlar. Eğer herhangi bir branşa yatkınlığınız yoksa koordinasyon sınavı yapan üniversitelere yönelmeniz gerekmektedir.

Hangi Üniversitenin Yetenek Sınavına Gireceğimize Nasıl Karar Verebiliriz?

Çoğu öğrencilerin özel yetenek sınav içeriği hakkında bilgisi olmadığı halde başvurduğu bir gerçektir.

YGS’ de barajı geçmek başvuru için yeterli görüldüğü için bu sınavlara sporla hiç alakası olmadığı halde son bir umut kapısı olarak gören öğrenci sayısı bir hayli fazladır.

Hayat boyu sporla hiç alakanız olmadıysa ve antrenmanlara katıldığınız halde başarı gösteremiyorsanız başvuruda bulunmamanızı tavsiye ederiz.

Hangi üniversitenin sınavına katılacağınıza eğitim sistemine güvendiğiniz resmi bir hazırlık kursuna bırakmanızı tavsiye ederiz.

Şimdiye Kadar Sporla Uğraşmayan Kişilerin Kazanma İhtimali Var mıdır?

Özel yetenek sınavlarında performans çok önemlidir. YGS puanıda göz önüne alındığı için mevcut sistemde eğer antrenmanlarda başarı gösterebiliyorsanız kazanmanız mümkündür.

Lisansı Olmayan Öğrenciler Bu Bölümleri Kazanabilir mi?

Evet kazanabilir, çünkü üniversiteler YGS ve özel yetenek sınav sonuçlarına göre öğrenci almaktadırlar.

Mevcut sistem bu bölümlerde eğitmen yetiştirmek istediği için eğitici ruha sahip kişilerin bu yapının içerisinde yer almasını istemektedir. Kişilerin illaki sporun içinden gelmesine dikkat etmemektedir.

YGS puanınızı yüksek tutmalı ve  çalışmalarınızda antrenörlerin dediklerini dikkate almanız yeterli olacaktır.

Lise Okul Takımlarında Almış Olduğumuz Lisansın Geçerliliği Var mıdır?

Milli Eğitimin düzenlemiş olduğu turnuvalar için oluşturulmuş lisanslar özel yetenek sınavlarında geçerli değildir. Ancak GSGM den çıkarılmış olan okul spor kulüplerinin lisansları geçerlidir

Besyo’ ların Özel Yetenek Sınavları Hangi Tarihlerde Yapılmaktadır?

Her üniversitenin sınav tarihi kendi sınav komisyonu tarafından belirlenmektedir ayrıca aynı tarihlerde çakışan özel yetenek sınavları ile de karşılaşabilirsiniz. YGS’ nin erken tarihlerde yapılmasından dolayı özel yetenek sınavları genellikle Haziran ayı sonu -Eylül ayı başı arasındaki tarihlerde yapılmaktadır.

Besyo Sınavlarına Nasıl Hazırlanmalıyım ? 

Ülkemizdeki hemen her BESYO’ da farklı tarzda sınav yapıldığından adayların önceden girecekleri sınavlara tam olarak hazırlanması gerekecektir. Bazı sınavlara 1 aylık hazırlık dönemi yeterli iken, bazı sınavlara ise, 4–5 aylık hazırlık dönemleri gerekmektedir. Bunun nedeni vücudumuzun her zorluk derecesine farklı tepki vermesi ve metabolizmanızın o efor düzeyine erişmiş olması gerektiğindendir.

Hangi hazırlık kursuna gitmeliyim sorusu bir adayın geleceğine yön vermesi açısından çok önemlidir. Ülkemizde genelde yapılan en önemli yanlış, fiziksel yeterliliği olmadığı halde maddi kazanç göz önünde tutularak herkesin kurs grubuna dahil edilmesidir. Burada çok büyük bir uygulama hatası vardır. Birinci hata o gencin umudunu kötüye kullanmaktır, diğeri ise, iyiler ve kötüleri (burada kastedilen antrenmanlı ve antrenmansız olanlardır) aynı antrenman programlarına dâhil etmektir.

Günümüzde 10 yıl öncesinin sınav sistemlerine göre grup hazırlayan kurslar bile ne yazık ki vardır. Kurs araştırmasında adaylara tavsiyemiz, kurs imkânlarını göz önünde bulundurmalarıdır. Salon sınav.larına hazırlıkta mutlaka aynı sistemde hazırlanmış salonlarda hazırlık döneminizi geçirmelisiniz. Yüksek fiyatlı olan kurslar her zaman en iyilerdir mantığı çok yanlıştır. Günümüz sınav programlarında önemli olan dayanıklılık değil, vücudumuzun her türlü sınav sistemine antrenmanlı olmasıdır. Yarışmacı kişilikli olmanız size yetecektir

FORMASYON - ÇİFT ANADAL NEDİR ?

ANTRENÖRLÜK, SPOR YÖNETİCİLİĞİ VEYA REKREASYON BÖLÜMÜ MEZUNLARI ÖĞRETMENLİK YAPABİLİR Mİ ?

Bu Bölümlerin İlk Mezunlarını Verdiği Dönemde Uygulanan Sistemde Dışarıdan Formasyon Eğitimi Alan Mezunlara Bu Hak Tanınmış, Daha Sonra Haksız Rekabet Ortaya Çıkıyor Diye Bu Uygulama Durdurulmuştur. İlk Senelerde Uygulanmasının En Büyük Nedeni Tüm Bölümlerin Öğretmenlik Statüsünde Kabul Edilmesinden Kaynaklanmıştı, İlerleyen Senelerde Bu Fark Anlaşılmış Ve Her Bölümün Kendi İş Sahasında Kamu Görevlerine Getirilmesine Karar Verilmiştir. Şu Anda Yapılan Bazı Açıklamalarda Formasyon Alınabileceği (Örneğin; Tezsiz Y. Lisans), Bunun Eğitmene Fayda Sağladığı Söylenmektedir. Ayrıca Kontenjan Olması Durumunda İlk Tercihlerin Bu Bölüm Mezunlarından Olacağı Vurgulanmaktadır

ÇİFT ANADAL PROGRAMI

Üniversitelerde Çap (Çift Anadal Programı) Sistemi Bulunmaktadır. Bir Bölümde Eğitim Görürken Başka Bir Bölümden Ders Alarak O Bölümün Diplomasına Da Sahip Olabilirsiniz. Bu Yugulama Her Üniversitede Uygulanmamaktadır. Bazı Üniversitelerde İse Kısıtlı Bölümlerde Uygulanır. Örneğin Antrenörlük Eğitimi Bölümü Öğrencisi Bir Kişi Bir Üniversitede Öğretmenlik Bölümünden Ders Alarak O Bölüm Mezunu Olabilirken, Başka Bir Üniversitede Böyle Bir Şansı Bulunmamaktadır. Tercihlerinizi Yapmadan Önce İlgili Üniversiteyi Arayarak Bilgi Sahibi Olmanız Yararınıza Olacaktır.

Besyo Mezunlarının Atama Durumu ?

Beden eğitimi ve spor öğretmenliği mezunlarının atama durumları birçok bölüme göre çok daha düşük puanlı olduğu için kolaydır. 

Beden eğitimi ve spor öğretmenliği mezunlarının atama sayıları geçmiş yıllarda uzun bir dönem nerdeyse yok denecek kadar az sayıda olmuştur. Ama son yıllarda hak ettiği konuma gelmese dahi, geçmiş yıllara oranla çok daha iyi sayılarda kontenjan verilmeye başlanmıştır. Ayrıca öğretmenlik bölümleri atamaları arasında son yıllarda en çok kontenjan ayrılan 10 bölüm arasında hep yer almaktadır. Diğer öğretmenlik bölümleri atamalarına göre çok daha düşük puanlı olduğu ve geçtiğimiz yılllarda KPSS öğretmenlik bölümü atamalarına eklenen alan sınavı da dahil olmadığı için atanmaları daha kolaydır.

Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği dışındaki tüm bölümlerde malesef atamalar yeterli düzeyde değildir. Bu bölümleri düşünenlerin şu andaki atama sayılarına bakarak devlette kadro almak istiyorlarsa eğer çok zor atanacaklarını bilmelerinde yarar vardır. Fakat daha çok özel sektörde ve özellikle büyükşehirlerde bir çok alan da daha öğrencilik yıllarından itibaren okurken çalışırken, mezun olduktan sonrada bir çok farklı sektörde çalışma imkanına sahiptirler. Bu alanları da aşağıda yaptığımız tabloya bakarak görebilirsiniz.

Ayrıca Beden eğitimi öğretmenliği atamalarda son 10 yılın en çok kontenjan ayrılan 10 bölümü arasında hep yer almaktadır.

2008-2

Kodu

bolum

kadro

oncelik

tabanpuan

kadrosayi

donem

2265

Beden Eğitimi Öğretmenliği

KADROLU

1

75,690

664

2008/02

2265

Beden Eğitimi Öğretmenliği

SÖZLEŞMELİ

1

75,280

124

2008/02

 

 

 

 

 

2009-1

Kodu

bolum

kadro

oncelik

tabanpuan

kadrosayi

donem

2265

Beden Eğitimi Öğretmenliği

SÖZLEŞMELİ

1

74,084

126

2009/01

2265

Beden Eğitimi Öğretmenliği

KADROLU

1

75,926

151

2009/01

 

 

 

 

 

2010-1

Kodu

bolum

kadro

oncelik

tabanpuan

kadrosayi

donem

2265

Beden Eğitimi Öğretmenliği

KADROLU

1

75,117

675

2010/01

 

 

 

 

2011-1

Kodu

bolum

kadro

oncelik

tabanpuan

kadrosayi

donem

2265

Beden Eğitimi Öğretmenliği

KADROLU

1

76,017

259

2011/01

 

 

 


Kazanabilmek İçin Çok İyi Sporcu Olmamız Mı Gerekir?

Sık Sorulan Sorular
% 100 Başarıyı Nasıl Sağlıyorsunuz ? Size Nasıl Güvenebiliriz

Öncelikle başarımızın ilk etabı şeffaflık ilkemiz gereği öğrencilerimize şehir içi yada şehir dışında hazırlanmak istediği grubu soruyoruz.

Daha sonra öncelikle bir hafta boyunca antrenmana girmesini istiyor ve kurstan memnun kaldıysa ve bu kursta başarıya ulaşacağına inanıyorsa kayıt yapmasını söylüyoruz. Daha sonra mayıs ayının sonunda performans gelişimi garantisi nedeniyle ilk geldiği günle arasındaki performans artışını ölçüyor ve yeterli gelişme sağlanamadıysa bırakmasını ve ücretini iade edeceğimizi sözleşmeyle belirtiyoruz.

Ve öğrencinin kazanabileceği üniversiteleri belirtip buna yönelik seçimleri yapıyoruz. Sonuçta bu linkte http://www.besyom.com/?pnum=122&pt=%25+100+BA%C5%9EARIYI+NASIL+SA%C4%9ELIYORUZ+%21 gördüğünüz resimlerdeki gibi paylaşımlarımızda şeffaf bir şekilde bizimle hazırlanan tüm öğrencilerimizin başarıya ulaşmasını sağlıyoruz.

 

Üniversite Kazandırma Garantisi Verebiliyor musunuz?

Kursumuzda Vakıf yani Özel Üniversitelerde Kazanma Garantisi Verilmektedir. Kursumuza Kaydolan Tüm Öğrencilere En az % 50 Burs Kazanma  Garantisi Verilir.Bunuda sözde değil sözleşme ile güvence altına alırız. Olmadıı takdirde ödediğiniz ücreti iade ederiz. Fakat bugüne kadar kazandıramadığımız öğrenci mevcut olmadığı için içiniz rahat olsun :)

Neden Sizi Tercih Etmeliyim ?

Her zaman en iyisini isteyin. Bir hasta neden en iyi doktoru ister çünkü hayatı değerlidir. Tıp fakültesinde okuyan bir öğrencinin onu tedavi etmesini asla istemez çünkü bilgi ve tecrübesi yeterli değildir. Besyo alanında maalesef daha yeni kazanan öğrencilerin bu işlere heves ettiğini ve herhangi bir resmiyeti olmadan kaçak olarak (merdiven altı) olarak bu işleri yaptığını görüyor ve duyuyoruz. Unutmayın ki kursta verilen eğitimle geleceğiniz etkilenecek ve yapılan en ufak bir yanlışla bütün emekleriniz boşa gidecek yada yapılan yanlış eğitim sakatlanmanıza sebep olacaktır. Geleceğiniz değerlidir lütfen geleceğinizle oynanmasına izin vermeyin ve gideceğiniz yerin bilgi ve tecrübesini mutlaka araştırın…


NEDEN SEÇ SPOR AKADEMİSİ !!!

 1. Türkiye'de Besyo alanında ilk ve tek dergi yazan başka kurs bulamazsınız.
   
 2. İlk kez ve sadece tüm yapacağımız çalışmalar ve tüm kurallarımız tarafımızdan imzalanır ve öğrenciye kursa başlamadan önce sözle değil sözleşmeyle imzalatılarak güvence altına alınır.

                                                                             
 3. 2015 yılında Türkiye'de bir dönem içerisinde 22 farklı üniversite kazandırarak kırılması güç bir rekora imza attık! Sadece 17 farklı devlet üniversitesi kazandırarak ülkedeki tüm besyo kurslarının özel üniversiteler dahil kazandırdığı üniversite  bu sayıya ulaşamadığı halde biz özel üniversiteleri de eklediğimizde toplamda 22 farklı üniversite kazandırarak bu alanda rekoru elimizde bulundurmaktayız. 
                               
 4. Merdiven altında her an kapanma ihtimali olan değil resmi olarak ofisi olan ve devletin tanıdığı bir kurumla çalışırsınız.
   
 5. Parkurlar kurulurken bir grupta en fazla 20-25 kişi ile çalışılır ve bunu sözleşme ile güvence altına alırız.
   
 6. En kaliteli koşullarda ve en iyi antrenörler eşliğinde sınavlara en iyi imkanlarla hazırlarız.
   
 7. Kablosuz ve kablolu fotosel kronometre , kulplu beygir, paralel bar,üstü halı kaplı denge aleti gibi her kurumda olmayan en kaliteli malzemelerle çalışırız.
   
 8. Öğrencilerimizin giydiği formalar İlk kez ve sadece bizde isme özel olarak basılır.
   
 9. Sadece istediğiniz üniversiteyi değil, “Sporcu Danışmanlığı” sistemiyle hazırladığımız üniversiteler arasından size uygun üniversiteleri tespit edip, spor yeteneğinize uygun üniversiteleri belirleriz. İsteyen öğrencilere ise danışmanlık hizmeti sağlayarak belirli ücret karşılığında belli üniversitelerde burs imkanı sağlarız.
   
 10. Kurulduğumuzdan beri kazanamayacak hiç bir öğrenciye kazandırma vaadiyle kursumuza almayız, önce sözleşmesini yapar ardından antrenmanda rakipleriyle kendini kıyaslamasını eğer kazanabileceğine inanıyorsa ve ekibimize güveniyorsa devam etmesini söyleriz.
   
 11. 3 ayrı dalda da seviyenize uygun bilimsel antrenman programlarıyla çalışırız.
   
 12. Kazandıktan sonrada meslek kursları ve meslek danışmanlığı hizmetleriyle iş danışmanlığı yaparız.
   
 13. Tüm tesislerimize metrobüs ile tek vasıta ile gelinebilmektedir.
 14. Sınavlara giderken yol-yemek ve konaklama giderleri için ücret toplamayız.

 15. İstanbul Üniversitesinde son 3 yıldır en fazla öğrenci kazandıran kurum olma ünvanına sahibiz

 16. Kayıt ücreti alındıktan sonra antrenmanları aynı hafta içinde bıraktıktan sonra tüm ücreti ödemek zorunda bırakmayız
   
 17. Kamp ücreti, forma ücreti servis ücreti , hoca ücreti gibi kurs haricinde ekstra ücret bedelleri toplayıp öğrencileri mağdur etmeyiz.
   
 18. 11.sınıfta kayıt olan öğrencilerden 12. sınıfta ücret talep etmeyiz.
   
 19. 100 kişilik kontenjan sınırı koyarak herkesi kursumuza alıp işi tamamen ticarete dökmeyiz.
   
 20. Bu işi çok sevdiği için(sözde) yaptığını söyleyip insanları kandırmaya çalışan görsellikle yada ufak broşürler yaparak işini düzgün yapmamasına rağmen yalanlarla insanları kandırmaya çalışılmaz.İşimizi her zaman en iyi şekilde yapmamız gerektiği için web sitemizi sürekli güncel bilgilerle dolu halde tutup en kapsamlı ve güncel siteye sahip olduğumuzu herkese gösteririz.
 • Geleceğiniz değerlidir lütfen geleceğiniz deneme yanılmalara bırakmayarak gideceğiniz kursun çalışma koşullarını,eğitimcilerinin tecrübelerini ve geçmişteki başarılarını mutlaka araştırınız.


 

SEÇİMİNİZ HAYATINIZDIR ! PİŞMAN OLMAMAK İÇİN SİZDE S.E.Ç AKADEMİ BESYO HAZIRLIK ORGANİZASYONLARINI TERCİH EDİN !

Kurs Tercih Ederken Nelere Dikkat Etmeliyim ?

Malzemesi eksik olduğundan yada olmadığından dolayı sınavlara hazırlamak için bahanelere sığınan yada eksik malzeme ile öğrencileri sınavlara hazırlamaya çalışan umut tacirlerine sakın aldanmayın !

KULPLU BEYGİR , PARALEL BAR, DENGE ALETİ , FOTOSEL KRONOMETRE, CİMNASTİK SIRASI GİBİ ALETLERİ MASRAFTAN KAÇMAK İÇİN ALMAYAN VE BAHANELERE SIĞINARAK ÖĞRENCİLERİN GELECEĞİYLE OYNAYAN UMUT TACİRLERİNE SAKIN ALDANMAYIN ! 

BU MALZEMELERİN MEVCUT OLDUĞUNU SORUP MUTLAKA TEYİT EDİN !

BİREBİR PARKUR DERECELERİ ALIP YANILMAMAK İÇİN KABLOSUZ FOTOSEL KRONOMETRE İLE,

SINAVLARDAN ÖNCEKİ ANTRENMANLARDA, DENGE ALETİNDE YAŞADIĞI KAYMA SORUNLARINDAN DOĞABİLECEK SAKATLIKLARI MİNUMUMA İNDİRMEK İÇİN ÜSTÜ HALI KAPLI DENGE ALETİYLE ÇALIŞIYORUZ!
BİZİMLE HAZIRLANMANIN FARKINI SİZDE YAKALAYIN !

 

Kurs Tercih Ederken

1.Kursunuz gelişim düzeylerinizi ölçüyor mu?

2.Kursunuz branş eğitimİ veriyor mu?

3.Kursunuz kayıtlı öğrenci sayısına uygun antrenör dengesi oluşturuyor mu?

4.Kursunuz  çalışmalarını kayıtlı öğrenci sayı ve seviyesine uygun gruplar halinde  yapıyor mu?

5.Kursunuz danışmanlık sistemi ile size uygun üniversiteleri belirliyor mu?

6.Kursunuz sınav standartlarında teknik araç-gereç kullanıyor mu?

7.Kursunuz beslenme hakkında programlar hazırlıyor mu?

8.Kursunuz yaptığınız branş ya da size uygun branşta çalışma yapıyor mu?

9.Kursunuz gerekirse ihtiyaç duyulduğu takdirde ek antrenmanlar sağlıyor mu?

10.Kursunuz hiç lisanslı sporculuk yapmasanız dahi yeteneklerinize uygun branşa yönlendiriyor mu?

11.Kursunuz branşınızın dışında ayrıca atletizm ve koordinasyon çalışmaları yaptırıyor mu?

12.Kursunuz fotosel kronometre kullanıyor mu?

13.Kursunuzun önümüzdeki dönem için erken hazırlanmak isteyenlere kış grubu çalışması sağlıyor mu?

14.Kursunuz yazın açılıp kışın kapanan, kaçak olmayan resmi bir kurs mu?

15.Kursunuzun En az 2 adet telefon numarası var mı?

16.Kursunuzun yılın 12 ayı açık sabit bir ofisi var mı?

17.Kursunuz özel yetenek sınavlarına  antrenörlerini öğrencileriyle birlikte götürüyor mu?

18.Kursunuz il dışındaki özel yetenek sınavlarında mağdur olmamanız için konaklama hizmeti sağlıyor mu?

19.Kursunuz il dışındaki özel yetenek sınavlarına ulaşım hizmeti sağlıyor mu?

20.Kursunuz  her yıl en az 10 farklı üniversiteye öğrenci kazandırıyor mu?

21.Kursunuzun antrenman yerleri merkezi servise ihtiyaç duyulmayacak yerlerde mi?

22.Kursunuzun antrenman tesisleri ihtiyaçlara uygun bir şekilde modern mi?

23.Kursunuz kuramsal sınav yapan üniversitelere uygun güncel sorular hazırlıyor mu?

24.Kursunuzun özel yetenek sınavları hakkında bilgi sahibi olmanız için çıkardığı bilgi-kılavuz var mı?

25.Kursunuz  çalışacağınız iş olanakları ile ilgili güncel bilgiler veriyor mu?

26.Kursunuz  besyolarla ilgili güncel bilgiler veriyor mu?

27.Kursunuz son özel yetenek sınavının olduğu  tarihe (tahmini ekim ayı başı ) kadar çalışma yapıyor mu?

28.Kursunuzda devamsızlık durumunda ailenizle irtibata geçiliyor mu?

29.Kursunuzda ihtiyaçlarınıza göre değişen antrenman programları var mı?

30.Kursunuz aylık öğrenci-veli toplantısı yapıyor mu?

31.Kursunuzda danışman eğitimcinizle antrenman saatleri dışında danışma imkânınız var mı?

32.Kursunuzda öğrenci devamsızlık takibi yapılıyor mu?

33.Kursunuzda öğrenci derece  takibi yapılıyor mu?

34.Kursunuz Mayıs ayı sonunda gelişim düzeyinizi belirtiyor mu?

35.Kursunuz spor akademisi antrenörleriyle çalışıyor mu?

36.Kursunuz yıllara göre kazandırdığı öğrencilerin listesini  yayınlıyor mu?

37.Kursunuzdaki eğitimciler  öğrencilerin durumu hakkında toplantı yapıyor mu?

38.Kursunuz isteyen öğrenciler için kamp hizmeti veriyor mu?

39.Kurs ücretiniz verdiği hizmete göre uygun mu?

 

Lisanslı olarak sporla uğraşmayan kişilerin kazanma ihtimali varmıdır?

Evet kazanabilir, çünkü üniversiteler YGS ve özel yetenek sınav sonuçlarına göre öğrenci almaktadırlar.

Mevcut sistem bu bölümlerde eğitmen yetiştirmek istediği için eğitici ruha sahip kişilerin bu yapının içerisinde yer almasını istemektedir. Kişilerin illaki sporun içinden gelmesine dikkat etmemektedir.

YGS puanınızı yüksek tutmalı ve  çalışmalarınızda antrenörlerin dediklerini dikkate almanız yeterli olacaktır.

Herhangi bir lisansım yok, en kolay hangi branştan hazırlanabilirim?

Hazırladığımz üniversitelerin geneli branş sınavı yapmamaktadırlar.Yapanlar ise her branştan sınav açmamaktadırlar. Eğer herhangi bir branşa yatkınlığınız yoksa koordinasyon sınavı yapan üniversitelere yönelmeniz gerekmektedir.

Besyo sınavlarına nasıl hazırlanabilirim ?

Ülkemizdeki hemen her BESYO’ da farklı tarzda sınav yapıldığından adayların önceden girecekleri sınavlara tam olarak hazırlanması gerekecektir. Bazı sınavlara 1 aylık hazırlık dönemi yeterli iken, bazı sınavlara ise, 4–5 aylık hazırlık dönemleri gerekmektedir. Bunun nedeni vücudumuzun her zorluk derecesine farklı tepki vermesi ve metabolizmanızın o efor düzeyine erişmiş olması gerektiğindendir.

Hangi hazırlık kursuna gitmeliyim sorusu bir adayın geleceğine yön vermesi açısından çok önemlidir. Ülkemizde genelde yapılan en önemli yanlış, fiziksel yeterliliği olmadığı halde maddi kazanç göz önünde tutularak herkesin kurs grubuna dahil edilmesidir. Burada çok büyük bir uygulama hatası vardır. Birinci hata o gencin umudunu kötüye kullanmaktır, diğeri ise, iyiler ve kötüleri (burada kastedilen antrenmanlı ve antrenmansız olanlardır) aynı antrenman programlarına dâhil etmektir.

Günümüzde 10 yıl öncesinin sınav sistemlerine göre grup hazırlayan kurslar bile ne yazık ki vardır. Kurs araştırmasında adaylara tavsiyemiz, kurs imkânlarını göz önünde bulundurmalarıdır. Salon sınavlarına hazırlıkta mutlaka aynı sistemde hazırlanmış salonlarda hazırlık döneminizi geçirmelisiniz. Yüksek fiyatlı olan kurslar her zaman en iyilerdir mantığı çok yanlıştır. Günümüz sınav programlarında önemli olan dayanıklılık değil, vücudumuzun her türlü sınav sistemine antrenmanlı olmasıdır. Yarışmacı kişilikli olmanız size yetecektir.