Sefaköy / İSTANBUL
Sitede Ara

STRETCHING NEDEN ÖNEMLİDİR?

05326639762

STRETCHING NEDEN ÖNEMLİDİR?

Stretch programlarının ilk amacı vücuttaki eklemlerin hareket kabiliyetlerini arttırmaktır. Hareket kabiliyetinin artmasının , insanların sıhhat ve sağlıkları üzerindeki gelişim için temel unsur olduğu belirlenmiştir.
Hareket kabiliyetinin önemi sporcular için çok daha önemlidir. Peki neden? Çünkü sporcuların fiziksel olarak ve performans olarak iyi olmaları kaslarının ve eklemlerinin geniş açıdaki hareket kabiliyetiyle direkt olarak ilgilidir.
Bir defa stretching programına başlayan sporcu , 2 önemli alanda esnekliğinin artmasının karşılığını görebilecek ve hissedebilecektir.

1- PERFORMANS ARTIŞI

*Güç artışı
*Hız artışı
*Kaslarının dinlenme süresinin kısalması
*Kasların gerginliğinin azalması
*Sporcunun zihinsel ve fiziksel hazırlığına yardımcı olur 

2-SAKATLIKLARIN AZALMASI

*Kas zorlamalarından oluşan incinmeleri azaltır
*Eklem burkulmalarını azaltır
*Aşırı kullanım sakatlıklarını azaltır
*Bel spazm ve/veya ağrılarını azaltır
*Bütün vücuttaki kasların ağrıya ve acıya hassaslıklarını azaltır.

STRETCHING’İN ANATOMİSİ VE PSİKOLOJİSİ

Stretching’e başlamadan önce , vücudumuzun nasıl yapılandırıldığı ve vücut mekanizmasının nasıl işlediği hakkında bir kaç şey bilmeye ihtiyacımız vardır.Sporcular için insan anatomisinin temel bilgileri çok önemlidir.

Kaslar,eklemler,kemikler,kıkırdaklar ve bağlar hakkında bir şeyler bilmemiz gerekmektedir. İnsan vücudu büyüleyici bir hareket sistemine sahiptir.Vücudumuzdaki bütün hareketler eklemlerimiz etrafında döndürülerek oluşurlar. Eklemlerin hareket kabiliyeti ya limitlerini arttırarak yada vücudun hareket edebilme yeteneğini geliştirerek etkinleştirilebilir. Hareket kabiliyetinin arttırılmasının anlamı aynı zamanda eklemlerimizin sakatlanma şansını azaltmaktadır.

Eklem esnekliğini arttırmanın yada hareket kabiliyetinin ilerletilmesinin en etkili yolu düzenli olarak stretching yapmaktır. Bir eklem , kaslar , tendonlar , kemikler , kıkırdaklar ve bağlardan meydana gelmiştir. Kaslar hakkında müthiş olan şey , onların elastik olması yada lastik gibi olmalarıdır. Kasların esneme kabiliyeti vardır. Ayrıca kaslar , kasılabilir yada kısalabilirler. Bütün bu uzama ve kısalma özelliklerinden dolayı kaslar , eklem içinde geniş hareket kabiliyetine izin verirler. Tendonlar kasları kemiklere bağlarlar.Bir kas uzantısıdırlar. Kemikler ve kıkırdaklar yapısal destek sağlarlar. Kıkırdaklar ayrıca eklem yüzeylerinde sürtünmeleri önleyici ve daha kolay harekete olanak sağlarlar. Bağlar , kemikler için öncelikli sabitleme dokularıdır. Bağlar kemik kemiğe bağlantıyı sağlarlar.

 

STRETCHING VE ESNEKLİK HAKKINDA SORU VE CEVAPLAR

1-Stretch egzersizi sırasında nefes alıp vermek önemli midir?
Kesinlikle çok önemlidir. Bütün stretch egzersizleri sırasında yavaş yavaş ve düzenli nefes alıp vermek gereklidir. Kaslarımızın Oksijene ihtiyacı vardır.

2-”Acı yoksa kazançta yok”sözü stretching içinde geçerli midir?
Eğer acı çekiyorsanız ASLA egzersize devam etmemelisiniz. Acı vücudumuzun durmamız gerektiğini söyleyiş şeklidir. Vücudun elektrik sigortası olarak ta tanımlanabilir. Stretching yaparken gerginlik hissetmelisiniz ancak ağrı ve rahatsızlık değil

3-Neden bazı insanlar daha az esnek yada sakatlıklara daha yatkın olurlar? 
Büyüme cağındaki hızlı gelişim , kasların ve kemiklerin de hızlı büyümesine neden olur.Bu da eklemlerde büyük gerilim oluşturur. Kaslar daha gergin olması ve kemikler üzerinde düzensiz çekmeler , eklemlerde problemler meydana getirir. Kişi düzenli stretching yapmadıkça ,kasları esneklik kazanma şansı sağlayamayacaktır.

İnsanlarda yaş ilerlemesiyle, eklemler de zamanla fiziksel aktivitelerin azalması sayesinde hareket kabiliyetini kaybederler. Bu sırada eklemlerin ağrıya karşı dayanımları ve hareket kabileyeti açılarında azalma olur.Bu trend kişi bu konuda bir
şeyler yapmadığı sürece devam eder.Bunu değiştirmek sizin elinizdedir.

KASLARIN ÖZELLİKLERİ 
Kasların 2 temel özelliği vardır:
1)Kısalabilirler yada kasılabilirler
2)Uzayabilirler yada esneyebilirler

Bu 2 temel hareket , yakın bir çalışma ilişkisi şeklinde sürdürülür. Gerçekte vücuttaki bütün hareketler bu ilişkiye bağlıdır. Her zaman bir kas grubu kasılırsa/kısalırsa , aynı zamanda uzayan/esneyen zıt bir kas grubu da vardır.

KASLAR NE ŞEKİLDE ÇALIŞIR

Kaslar kas liflerinden meydana gelirler.Kas lifleri , hareketi kontrol etmek için hemen hemen birlikte çalışan hem elastik esneme hem de kasılma özelliklerine sahiptir.Kas lifleri içlerinde sinir alıcılarını bulundurur. Bu alıcılar kasların içindeki esneme ve gerilme gelişimini hissedebilen hassaslıktadır. Kasların içinde 2 çeşit alıcılar vardır.Bunlardan biri kas liflerine paralel olarak ve kas lifleri boyunca yayılmıştır. Bunlar kasa uygulanan gerilimin oranını ve süresini karşılayarak dengelemeye çalışır. Diğeri kaslarla tendonların birleştiği yerlerde bulunurlar .Bunlar
kasın gerginliğini hissetmeye yararlar.

KAS GÜVENLİK MEKANİZMASI

Aşırı boyutta hareket etkilerine karşı vücudumuzu koruyan bir güvenlik mekanizması vardır.Buna kassal gerilim refleksi denebilir .Eğer stretching yapma hızı ani ise kuvvetli bir kasılma yaratarak kaslarımızın aşırı gerilerek incinmesini bu mekanizma önler. Yaylanma yerine statik stretching (bir kas grubunu belirli bir süre sabit şekilde gerdirilmesi) seçmemiz için bu güvenlik mekanizması ana sebeptir. Buda yaylanarak stretching yapmanın aslında stretch yapılan kasın kasılmasına sebep olduğunu açıklamaktadır. Basitçe eğer çok çabuk ve aşırı kuvvette stretching yaparsak esnetmeye çalıştığımız kasın kasılmasına sebep oluruz.

 

ISINMA 
Isınmanın 2 safhası vardır.
Genel ısınma , ısınma uygulamasının genellikle en erken parçasıdır.Bu safha boyunca bir sporcu , vücut ısısını yükseltecek hafif koşu,basit ip atlama vb. gibi fiziksel aktiviteler yapar.Bu aktiviteler 5-10 dak. veya terleme başlayana kadar olmalıdır. Bu genel çalışmaları takiben , bütün ana kas gruplarını kapsayan stretching programı uygulanmalıdır.

Bir sporcu bütün vücut hareketlerini 10-12 dakikada tamamlamalıdır.Daha sonra kendi branşı için özel ısınma bölümüne geçebilir.Özel ısınma , hareketli stretching çok yönlü koşular ve sabit çeşitli hareketleri kapsar.
Isınma uygulaması ortalama 20 dak. olmalıdır. Pasif ve hareketli stretching programları , kaslardaki hareket kabiliyetini maksimum etkilere karşı koyabilecek şekilde hazırlanmalıdır. Tipik bir isınma programı aşağıdaki şekilde olabilir.

GENEL ISINMA
Hafif koşu (ileri,geri,çapraz) 3 dakika
İp atlama
Çift bacak
Sağ bacak 5 dakika
Sol bacak
Çift bacak

PASİF STRETCH (STATİK) 
Bütün vücut stretching 12 dakika

ÖZEL ISINMA-DİNAMİK STRETCHING 
Durarak yapılan çalışmalar
Ayağı yana doğru sallama
Ayağı ileri geri sallama
Hareketli çalışmalar
Topukları kalçaya değdirme
Diz çekme 5-7 dakika
Bacak çekme
İleri doğru sekmeler
Geriye koşular
Çapraz vücut cevirme

SOĞUMA
(ÇALIŞMA BİTİMİNDE GEVŞEME) 
Fiziksel verim için ısınma hazırlığı ne kadar önemliyse , soğuma da , kasların kendini yenileyebilmesi ve vücudun dinlenme durumuna geçmesi için hayatidir. Yoğu çalışmadan sonra vücudu dinlenme durumuna getirmek çok önemlidir.Soğuma , çalışmayı takiben genellikle hafif koşu yada 5-10 dak. süren fiziksel aktiviteler gibi hafif egzersizleri içerir. Soğuma bölümünü yapmak için 2 neden vardır.

1)Soğuma işlemi , sürekli dolaşım sirkülasyonundan temin edilen , kas hücrelerindeki vücuda uygun sıvı , elektrolit , enzim ve besin dengesinin yerine konmasına izin verir. Buda kasların çok hızlı toparlanmasına ve gelecek çalışmalar boyunca kramp ve sakatlanmaları azaltmaya yardım eder.Özellikle günde çift antrenman yapılan durumlarda daha da önem kazanır.

2)Kasların enerji depoları (ATP ve CP) normal dinlenmedeki seviyelerine getirilmelidir.Soğuma egzersizleri sırasında dolaşım yoluyla akciğerlere getirilen Oksijen kan yoluyla kaslara taşınır.Buda eforlu aktivite sırasında üretilen kandaki asitleri parçalamaya yardımcı olur.

Sizlerin bildiğiniz yada duymuş olabileceğiniz metabolizmadaki bulunan asitlerden bir tanesi Laktat yada Laktik asittir.Soğuma Laktik asidi Glukoza çevirmeye yardım eder. Yüksek performansa sahip olabilmek ve sağlıklı kalabilmek için hem ısınma hem de soğumaya önem vermeliyiz. Soğuma egzersizi şöyle olabilir.

Hafif koşu 3 dak.
Karın çalışması 3 dak.
Stretching 5-10 dak.

STRETCHİNG SIRASI 
Stretching sırasında nelerin dikkate alındığını anlamak çok önemlidir.Stretching programına hareket merkezinden başlamak uygun bir çalışmadır. Bu bel ve kalçayı takip eden arka bacaktır.Bunun sebebi bütün vücut esnekliği için maksimum potansiyeli kolaylaştıran bir kası ilk önce esnetmek vücudun geri kalanının daha kolay esnetilmesini sağlar.

Hareketlerin çoğu vücudun ağırlık merkezi (bel ve kalça) tarafından sağlanır.Bel ve kalça , arka bacak kas grubu tarafından direkt olarak etkilenmektedir. Daha sonra kasık , üst bacak ve daha sonra da dış birimlere doğru (omuz,kollar,eller , baldır,ayak bileği,ayaklar) esnetilir.
Büyük kas gruplarının esnemesine ilk önce izin vermek , küçük kas gruplarında daha kolay esneme potansiyelini sağlar.

Bel
Kalçalar
Arka bacak
Kasık bölgesi
Üst bacak ve alt bacak(baldır,ayak bileği,ayak)
Omuzlar,kollar,bilek ve eller
Boyun

Bu genel bir sıralamadır. Sadece büyük kas gruplarının önce esnetilmesini
hatırlamak genellikle en faydalı yol olacaktır.

YANLIŞ İNANIŞLAR

Stretching sıklıkla yanlış anlaşılmaktadır. Sonuç olarak yanlış inanışlar, hatalı uygulamalar sonucunda gerçekleşirler. 

1)Stretching sadece acı duyulursa etkili olur.
Stretching asla can acıtmaz. Stretching zaman içinde , düzenli periyodlar tekrar edilerek geliştirilebilen bir aktivitedir. Stretching?de esnetme süresi daha uzun tutularak veya 2 yada 3 tekrar yapılarak etkileyici gelişim sağlanır. Kısa bir süre sonra (genellikle 2 hafta) esnetmeler çok daha kolay olacaktır. Bundan sonra daha eğlenceli ve daha rahatlatıcı bir aktiviteye dönüşecektir.

2)Stretching ağırlık çalışması yada koşma kadar önemli değildir.
Stretching sadece diğer kondüsyon programları kadar gösterişli
değildir. Sporcu kassal olarak tamamen güçlü olabilir. Ancak gücünün bir kısmını gösterebilir. Çünkü muhtemelen vücudunun ve kaslarının esnekliği yoktur. Kaslarında ve eklemlerinde daha geniş hareket kabiliyeti olan başka bir sporcu gücünün etkisini tamamen uygulayabileceğinden , daha etkili olacaktır.

3)Antrenman öncesi stretching değerli çalışma zamanını çarçur eder.
Stretching programları antrenmanın bir bölümünü içeren parçası
olmalıdır.Yoğun geçecek çalışma bölümü için sporcunun hem fiziksel hemde zihinsel hazırlanmaya başladığı ilk antrenman bölümüdür. Bir takım oluşumunu sağlamak ve takımın bir araya gelmesi için çok değerli bir zamandır.

4)Neden stretching’e başlayayım? Daha önce hiç sakatlanmadım ki..
Eski bir sözün dediği gibi ?Önlemeye çalışmak en iyi ilaçtır.? Bazı genç sporcular stretching yapmayarak ta sakatlanmadan kalabileceklerini zannederler. Çünkü onların kasları, tendonları ve eklemleri henüz esnektir. Ergenlik çağıyla vücutta fiziksel olgunlaşma başlar. Vücudun kas ve iskelet yapısı oturmaya başlar.Bunun sonucunda kaslar doğal elastikiyetlerinin bir kısmını kaybetmeye başlarlar.Bu birinci sebeptir. Neden stretching özellikle önemlidir.Çünkü esnekliğin azalması güç ve performansın düşmesine yol açar.Bu yüzden erken yaşlardan itibaren , kaslarımızı ve eklemlerimizi düzenli çalışmalarla esnetmeli , bu alışkanlığı onlara kazandırmalıyız. İlerideki zorlu koşullara hazır olmak için önceden hazırlık yapmalıyız.

5)Stretch yaparken yaylanma daha iyidir.
Hayır hiç iyi değildir.Statik stretching yaparken kaslar 15-20 sn. sonra duruma adapte olurlar.Kaslar , statik stretch pozisyonunda tutlduğu zaman ilk önce bu pozisyona adapte olacak daha sonra gevşemeye başlıyacaktır.Bu şekilde tekrarlandığı zaman esneklik daha ilerleyecektir.
Eğer statik stretching sırasında yaylanma yaparsak kaslar esnemeyi öğrenemez ve esneme gevşeme olayına adapte olamaz.

6)Stretching eklemler için kötüdür. 
Kaslar,tendonlar,kemikler,kıkırdaklar ve bağlar eklem stabilitesini ve hareket kabiliyetini kontrol ederler.İyi esneklik olmaksızın , eklem stabilitesi ve hareket kabiliyeti azalacaktır.Sık Sorulan Sorular
% 100 Başarıyı Nasıl Sağlıyorsunuz ? Size Nasıl Güvenebiliriz

Öncelikle başarımızın ilk etabı şeffaflık ilkemiz gereği öğrencilerimize şehir içi yada şehir dışında hazırlanmak istediği grubu soruyoruz.

Daha sonra öncelikle bir hafta boyunca antrenmana girmesini istiyor ve kurstan memnun kaldıysa ve bu kursta başarıya ulaşacağına inanıyorsa kayıt yapmasını söylüyoruz. Daha sonra mayıs ayının sonunda performans gelişimi garantisi nedeniyle ilk geldiği günle arasındaki performans artışını ölçüyor ve yeterli gelişme sağlanamadıysa bırakmasını ve ücretini iade edeceğimizi sözleşmeyle belirtiyoruz.

Ve öğrencinin kazanabileceği üniversiteleri belirtip buna yönelik seçimleri yapıyoruz. Sonuçta bu linkte http://www.besyom.com/?pnum=122&pt=%25+100+BA%C5%9EARIYI+NASIL+SA%C4%9ELIYORUZ+%21 gördüğünüz resimlerdeki gibi paylaşımlarımızda şeffaf bir şekilde bizimle hazırlanan tüm öğrencilerimizin başarıya ulaşmasını sağlıyoruz.

 

Üniversite Kazandırma Garantisi Verebiliyor musunuz?

Kursumuzda Vakıf yani Özel Üniversitelerde Kazanma Garantisi Verilmektedir. Kursumuza Kaydolan Tüm Öğrencilere En az % 50 Burs Kazanma  Garantisi Verilir.Bunuda sözde değil sözleşme ile güvence altına alırız. Olmadıı takdirde ödediğiniz ücreti iade ederiz. Fakat bugüne kadar kazandıramadığımız öğrenci mevcut olmadığı için içiniz rahat olsun :)

Neden Sizi Tercih Etmeliyim ?

Her zaman en iyisini isteyin. Bir hasta neden en iyi doktoru ister çünkü hayatı değerlidir. Tıp fakültesinde okuyan bir öğrencinin onu tedavi etmesini asla istemez çünkü bilgi ve tecrübesi yeterli değildir. Besyo alanında maalesef daha yeni kazanan öğrencilerin bu işlere heves ettiğini ve herhangi bir resmiyeti olmadan kaçak olarak (merdiven altı) olarak bu işleri yaptığını görüyor ve duyuyoruz. Unutmayın ki kursta verilen eğitimle geleceğiniz etkilenecek ve yapılan en ufak bir yanlışla bütün emekleriniz boşa gidecek yada yapılan yanlış eğitim sakatlanmanıza sebep olacaktır. Geleceğiniz değerlidir lütfen geleceğinizle oynanmasına izin vermeyin ve gideceğiniz yerin bilgi ve tecrübesini mutlaka araştırın…


NEDEN SEÇ SPOR AKADEMİSİ !!!

 1. Türkiye'de Besyo alanında ilk ve tek dergi yazan başka kurs bulamazsınız.
   
 2. İlk kez ve sadece tüm yapacağımız çalışmalar ve tüm kurallarımız tarafımızdan imzalanır ve öğrenciye kursa başlamadan önce sözle değil sözleşmeyle imzalatılarak güvence altına alınır.

                                                                             
 3. 2015 yılında Türkiye'de bir dönem içerisinde 22 farklı üniversite kazandırarak kırılması güç bir rekora imza attık! Sadece 17 farklı devlet üniversitesi kazandırarak ülkedeki tüm besyo kurslarının özel üniversiteler dahil kazandırdığı üniversite  bu sayıya ulaşamadığı halde biz özel üniversiteleri de eklediğimizde toplamda 22 farklı üniversite kazandırarak bu alanda rekoru elimizde bulundurmaktayız. 
                               
 4. Merdiven altında her an kapanma ihtimali olan değil resmi olarak ofisi olan ve devletin tanıdığı bir kurumla çalışırsınız.
   
 5. Parkurlar kurulurken bir grupta en fazla 20-25 kişi ile çalışılır ve bunu sözleşme ile güvence altına alırız.
   
 6. En kaliteli koşullarda ve en iyi antrenörler eşliğinde sınavlara en iyi imkanlarla hazırlarız.
   
 7. Kablosuz ve kablolu fotosel kronometre , kulplu beygir, paralel bar,üstü halı kaplı denge aleti gibi her kurumda olmayan en kaliteli malzemelerle çalışırız.
   
 8. Öğrencilerimizin giydiği formalar İlk kez ve sadece bizde isme özel olarak basılır.
   
 9. Sadece istediğiniz üniversiteyi değil, “Sporcu Danışmanlığı” sistemiyle hazırladığımız üniversiteler arasından size uygun üniversiteleri tespit edip, spor yeteneğinize uygun üniversiteleri belirleriz. İsteyen öğrencilere ise danışmanlık hizmeti sağlayarak belirli ücret karşılığında belli üniversitelerde burs imkanı sağlarız.
   
 10. Kurulduğumuzdan beri kazanamayacak hiç bir öğrenciye kazandırma vaadiyle kursumuza almayız, önce sözleşmesini yapar ardından antrenmanda rakipleriyle kendini kıyaslamasını eğer kazanabileceğine inanıyorsa ve ekibimize güveniyorsa devam etmesini söyleriz.
   
 11. 3 ayrı dalda da seviyenize uygun bilimsel antrenman programlarıyla çalışırız.
   
 12. Kazandıktan sonrada meslek kursları ve meslek danışmanlığı hizmetleriyle iş danışmanlığı yaparız.
   
 13. Tüm tesislerimize metrobüs ile tek vasıta ile gelinebilmektedir.
 14. Sınavlara giderken yol-yemek ve konaklama giderleri için ücret toplamayız.

 15. İstanbul Üniversitesinde son 3 yıldır en fazla öğrenci kazandıran kurum olma ünvanına sahibiz

 16. Kayıt ücreti alındıktan sonra antrenmanları aynı hafta içinde bıraktıktan sonra tüm ücreti ödemek zorunda bırakmayız
   
 17. Kamp ücreti, forma ücreti servis ücreti , hoca ücreti gibi kurs haricinde ekstra ücret bedelleri toplayıp öğrencileri mağdur etmeyiz.
   
 18. 11.sınıfta kayıt olan öğrencilerden 12. sınıfta ücret talep etmeyiz.
   
 19. 100 kişilik kontenjan sınırı koyarak herkesi kursumuza alıp işi tamamen ticarete dökmeyiz.
   
 20. Bu işi çok sevdiği için(sözde) yaptığını söyleyip insanları kandırmaya çalışan görsellikle yada ufak broşürler yaparak işini düzgün yapmamasına rağmen yalanlarla insanları kandırmaya çalışılmaz.İşimizi her zaman en iyi şekilde yapmamız gerektiği için web sitemizi sürekli güncel bilgilerle dolu halde tutup en kapsamlı ve güncel siteye sahip olduğumuzu herkese gösteririz.
 • Geleceğiniz değerlidir lütfen geleceğiniz deneme yanılmalara bırakmayarak gideceğiniz kursun çalışma koşullarını,eğitimcilerinin tecrübelerini ve geçmişteki başarılarını mutlaka araştırınız.


 

SEÇİMİNİZ HAYATINIZDIR ! PİŞMAN OLMAMAK İÇİN SİZDE S.E.Ç AKADEMİ BESYO HAZIRLIK ORGANİZASYONLARINI TERCİH EDİN !

Kurs Tercih Ederken Nelere Dikkat Etmeliyim ?

Malzemesi eksik olduğundan yada olmadığından dolayı sınavlara hazırlamak için bahanelere sığınan yada eksik malzeme ile öğrencileri sınavlara hazırlamaya çalışan umut tacirlerine sakın aldanmayın !

KULPLU BEYGİR , PARALEL BAR, DENGE ALETİ , FOTOSEL KRONOMETRE, CİMNASTİK SIRASI GİBİ ALETLERİ MASRAFTAN KAÇMAK İÇİN ALMAYAN VE BAHANELERE SIĞINARAK ÖĞRENCİLERİN GELECEĞİYLE OYNAYAN UMUT TACİRLERİNE SAKIN ALDANMAYIN ! 

BU MALZEMELERİN MEVCUT OLDUĞUNU SORUP MUTLAKA TEYİT EDİN !

BİREBİR PARKUR DERECELERİ ALIP YANILMAMAK İÇİN KABLOSUZ FOTOSEL KRONOMETRE İLE,

SINAVLARDAN ÖNCEKİ ANTRENMANLARDA, DENGE ALETİNDE YAŞADIĞI KAYMA SORUNLARINDAN DOĞABİLECEK SAKATLIKLARI MİNUMUMA İNDİRMEK İÇİN ÜSTÜ HALI KAPLI DENGE ALETİYLE ÇALIŞIYORUZ!
BİZİMLE HAZIRLANMANIN FARKINI SİZDE YAKALAYIN !

 

Kurs Tercih Ederken

1.Kursunuz gelişim düzeylerinizi ölçüyor mu?

2.Kursunuz branş eğitimİ veriyor mu?

3.Kursunuz kayıtlı öğrenci sayısına uygun antrenör dengesi oluşturuyor mu?

4.Kursunuz  çalışmalarını kayıtlı öğrenci sayı ve seviyesine uygun gruplar halinde  yapıyor mu?

5.Kursunuz danışmanlık sistemi ile size uygun üniversiteleri belirliyor mu?

6.Kursunuz sınav standartlarında teknik araç-gereç kullanıyor mu?

7.Kursunuz beslenme hakkında programlar hazırlıyor mu?

8.Kursunuz yaptığınız branş ya da size uygun branşta çalışma yapıyor mu?

9.Kursunuz gerekirse ihtiyaç duyulduğu takdirde ek antrenmanlar sağlıyor mu?

10.Kursunuz hiç lisanslı sporculuk yapmasanız dahi yeteneklerinize uygun branşa yönlendiriyor mu?

11.Kursunuz branşınızın dışında ayrıca atletizm ve koordinasyon çalışmaları yaptırıyor mu?

12.Kursunuz fotosel kronometre kullanıyor mu?

13.Kursunuzun önümüzdeki dönem için erken hazırlanmak isteyenlere kış grubu çalışması sağlıyor mu?

14.Kursunuz yazın açılıp kışın kapanan, kaçak olmayan resmi bir kurs mu?

15.Kursunuzun En az 2 adet telefon numarası var mı?

16.Kursunuzun yılın 12 ayı açık sabit bir ofisi var mı?

17.Kursunuz özel yetenek sınavlarına  antrenörlerini öğrencileriyle birlikte götürüyor mu?

18.Kursunuz il dışındaki özel yetenek sınavlarında mağdur olmamanız için konaklama hizmeti sağlıyor mu?

19.Kursunuz il dışındaki özel yetenek sınavlarına ulaşım hizmeti sağlıyor mu?

20.Kursunuz  her yıl en az 10 farklı üniversiteye öğrenci kazandırıyor mu?

21.Kursunuzun antrenman yerleri merkezi servise ihtiyaç duyulmayacak yerlerde mi?

22.Kursunuzun antrenman tesisleri ihtiyaçlara uygun bir şekilde modern mi?

23.Kursunuz kuramsal sınav yapan üniversitelere uygun güncel sorular hazırlıyor mu?

24.Kursunuzun özel yetenek sınavları hakkında bilgi sahibi olmanız için çıkardığı bilgi-kılavuz var mı?

25.Kursunuz  çalışacağınız iş olanakları ile ilgili güncel bilgiler veriyor mu?

26.Kursunuz  besyolarla ilgili güncel bilgiler veriyor mu?

27.Kursunuz son özel yetenek sınavının olduğu  tarihe (tahmini ekim ayı başı ) kadar çalışma yapıyor mu?

28.Kursunuzda devamsızlık durumunda ailenizle irtibata geçiliyor mu?

29.Kursunuzda ihtiyaçlarınıza göre değişen antrenman programları var mı?

30.Kursunuz aylık öğrenci-veli toplantısı yapıyor mu?

31.Kursunuzda danışman eğitimcinizle antrenman saatleri dışında danışma imkânınız var mı?

32.Kursunuzda öğrenci devamsızlık takibi yapılıyor mu?

33.Kursunuzda öğrenci derece  takibi yapılıyor mu?

34.Kursunuz Mayıs ayı sonunda gelişim düzeyinizi belirtiyor mu?

35.Kursunuz spor akademisi antrenörleriyle çalışıyor mu?

36.Kursunuz yıllara göre kazandırdığı öğrencilerin listesini  yayınlıyor mu?

37.Kursunuzdaki eğitimciler  öğrencilerin durumu hakkında toplantı yapıyor mu?

38.Kursunuz isteyen öğrenciler için kamp hizmeti veriyor mu?

39.Kurs ücretiniz verdiği hizmete göre uygun mu?

 

Lisanslı olarak sporla uğraşmayan kişilerin kazanma ihtimali varmıdır?

Evet kazanabilir, çünkü üniversiteler YGS ve özel yetenek sınav sonuçlarına göre öğrenci almaktadırlar.

Mevcut sistem bu bölümlerde eğitmen yetiştirmek istediği için eğitici ruha sahip kişilerin bu yapının içerisinde yer almasını istemektedir. Kişilerin illaki sporun içinden gelmesine dikkat etmemektedir.

YGS puanınızı yüksek tutmalı ve  çalışmalarınızda antrenörlerin dediklerini dikkate almanız yeterli olacaktır.

Herhangi bir lisansım yok, en kolay hangi branştan hazırlanabilirim?

Hazırladığımz üniversitelerin geneli branş sınavı yapmamaktadırlar.Yapanlar ise her branştan sınav açmamaktadırlar. Eğer herhangi bir branşa yatkınlığınız yoksa koordinasyon sınavı yapan üniversitelere yönelmeniz gerekmektedir.

Besyo sınavlarına nasıl hazırlanabilirim ?

Ülkemizdeki hemen her BESYO’ da farklı tarzda sınav yapıldığından adayların önceden girecekleri sınavlara tam olarak hazırlanması gerekecektir. Bazı sınavlara 1 aylık hazırlık dönemi yeterli iken, bazı sınavlara ise, 4–5 aylık hazırlık dönemleri gerekmektedir. Bunun nedeni vücudumuzun her zorluk derecesine farklı tepki vermesi ve metabolizmanızın o efor düzeyine erişmiş olması gerektiğindendir.

Hangi hazırlık kursuna gitmeliyim sorusu bir adayın geleceğine yön vermesi açısından çok önemlidir. Ülkemizde genelde yapılan en önemli yanlış, fiziksel yeterliliği olmadığı halde maddi kazanç göz önünde tutularak herkesin kurs grubuna dahil edilmesidir. Burada çok büyük bir uygulama hatası vardır. Birinci hata o gencin umudunu kötüye kullanmaktır, diğeri ise, iyiler ve kötüleri (burada kastedilen antrenmanlı ve antrenmansız olanlardır) aynı antrenman programlarına dâhil etmektir.

Günümüzde 10 yıl öncesinin sınav sistemlerine göre grup hazırlayan kurslar bile ne yazık ki vardır. Kurs araştırmasında adaylara tavsiyemiz, kurs imkânlarını göz önünde bulundurmalarıdır. Salon sınavlarına hazırlıkta mutlaka aynı sistemde hazırlanmış salonlarda hazırlık döneminizi geçirmelisiniz. Yüksek fiyatlı olan kurslar her zaman en iyilerdir mantığı çok yanlıştır. Günümüz sınav programlarında önemli olan dayanıklılık değil, vücudumuzun her türlü sınav sistemine antrenmanlı olmasıdır. Yarışmacı kişilikli olmanız size yetecektir.