Sefaköy / İSTANBUL
Sitede Ara

SÜRENTRENMAN

05326639762

Sürantrenman

Sürantre olmak sözünü pek çok kez duymuşuzdur…

 Sevgili besyo adayları yeteri kadar rejenere olamamış (yenilenmemiş) vücut yorgun, fiziki ve psikolojik olarak isteksiz ve de güçsüz olacağındanı daha kolay yaralanmaya neden olur. Yeteri kadar dinlenilmeden yapılacak aşırı yüklenmeler ile ilgili diğer bir sorun ise ciddi performans düşüklüğü ile karakterize olan SÜRANTRENE durumudur. Günler-haftalarca süren kalıcı kronik bir yorgunluk ve kalıcı bir performans düşüklüğüne verilen addır. Burada kastedilen antrenmanları takiben ortaya çıkan kısa süreli (1-2 güne kadar sarkan) yorgunluk, geçici performans düşüklüğü değildir. Genellikle uyku kalitesinde bozulma, cinsel içgüdü ve iştah kaybı, duygu durum bozukluğu, mücadele isteğinde azalma gibi yakınmalar ve depresyon eşlik eder. Birkaç haftalık tam istirahate rağmen yakınmalar gerilemeyebilir.

Genel antrenman prensibi olarak sahip olunan kapasiteyi yukarı çekebilmek için her geçen gün/hafta yüklemenin sınırlarını yukarı çekmek, bir anlamda aşırı yüklenmek gerekmektedir. Eğer bu sınırlar zorlanılmaz, yani yüklemelerin dozu artırılmaz ve belli bir süre bu yüklemeler devam ettirilmez ise fizik kapasiteyi geliştirmek mümkün değildir. Diğer taraftan bu yüklemeler sırasında vücuda yeteri kadar dinlenme/toparlanma şansı verilmez ise fizyolojik bir uyum sorunu yaşanacak, artması beklediğimiz performans ciddi bir şekilde düşecek yani sporcu SÜRANTRENE olacaktır. Daha başarılı olmak için ne her gün aşırı yüklenmek, ne de SÜRANTRENE olmayayım diye 3-4 günde bir yüklenmek doğru bir antrenman yaklaşımı değildir. Sonuç olarak performans düzeyi olarak en üst düzeyi yakalamak; iyi antrenman yapmanın yanı sıra yeteri kadar dinlenme ile de ilgilidir. Çoğu zaman üst düzey performans için eksik olan yetersiz antrenman değil tam tersine vücuda yenilenme (dinlenme/toparlanma) şansı vermeden yapılan antrenmanlar/yüklenmelerdir.
Yapılan antrenmanların (özellikle üst düzey) bir sonucu olarak vücutta ciddi hasarlanmalar olmakta, enerji depoları boşalmakta, hormon dengeleri belli bir süre için de olsa bozulmaktadır. Bütün bu değişiklikler her ne kadar vücudumuzu yüksek şiddetli yüklenmelere hazırlamak ve fizik kapasitemizi artırmak için gerekli olsa da bir sonraki yüklenme için vücudun/hücrelerimizin kendini yenilemesi, boşalan depoların dolması, hormonal dengelerin tekrar oluşması, kısaca vücudun normal yapısına geri dönmesi ve yeniden yüklenilmeye hazır hale gelmesi gerekmektedir. Sadece fizyolojik değil psikolojik olarak da bu hazırlığın yapılması gerekir. Zaten bu hazırlıklar sağlanamıyorsa planlanan antrenmandan verim alınması da olası değildir. Antrenman ile toparlanma arasındaki bu dengeyi bulmak sıklıkla antrenör ve sporcu için kolay bir durum değildir.

Özellikle performansımızın en üst düzeyde olmasını istediğimiz yarışma öncesindeki günlerde/haftalarda yapılan aşırı yüklenmeler, yeteri kadar dinlenilmeden/toparlanılmadan çıkılan bir yarışmanın hüsranla sonuçlanmasına neden olur. Bu durum sporcu tarafından sıklıkla “1-2 gün önce antrenmanda çok kolay elde ettiğim dereceye bile yaklaşamadım, ne oldu bana” ifadesi ile dile getirilir. Yüzme, atletizim gibi yılda birkaç kere ciddi yarış koşan/yüzen bir sporcu için özellikle yarıştan önceki son birkaç gün/haftadaki kötü antrenman programlaması, yetersiz dinlenme bir yıllık antrenmanın boşa gitmesi anlamına gelir. Her hafta müsabakaların yapıldığı futbol, basketbol gibi branşlarda ise haftalık antrenman programındaki yetersiz dinlenmeler sonucu ortaya çıkan yorgunluk/bitkinlik o hafta ve takip eden haftalarda müsbakaların keybedilmesinin önemli nedenlerinden biri olacaktır.

Haftalık, aylık hatta yıllık antrenman programı içinde dinlenmeye ne kadar vakit ayırmak gerektiği antrenör ve/veya sporcu tarafından daha önceden belirlenmiş olması çoğu zaman yeterli olmamaktadır. Vücudun durumunun günlük olarak takip edilmesi gerekmektedir. Bu anlamda şu sorular akla gelebilir. Diğer cidi bir çalışma için gerçekten ne kadar hazırım? SÜRANTRENMAN sınırında olup olmadığımı veya yeteri kadar dinlenip dinlenemediğimi nasıl kontrol/takip edebilirim? Yüksek şiddetli bir çalışmadan sonra toparlanma ne kadar bir süre alır? Bilimsel çalışmaların ışığında bu sorulara belli oranlarda yanıt vermek mümkündür. Her ne kadar psikolojik durum, diyet, vücut sıvı dengesi, havanın ısısı ve nemi, uyku düzeni gibi birçok faktörden kolayca etkilense de en kolay ve en ucuz takip yöntemi egzersiz ve istirahatte kalp atım sayısı ölçmektir. Sabah uyandığınızda yataktan kalkmadan istirahat kalp atım sayınızı (nabzınızı) ölçüp kaydedin, ayağa kalktığınızda tekrar ölçüp her iki değeri ve arasındaki farkı kaydedin. Günlük takiplerinizde eğer birbirini takip eden birkaç gün yatakta ölçtüğünüz değer önceki değerlerden 6-8 atım yüksek çıkıyor ve/veya yatakta-ayakta ölçüm farkı 8 ve üstünde seyrediyorsa yeteri kadar dinlenemiyorsunuz demektir. Aynı şiddette bir egzersize daha önceki nabız değerlerinden daha yüksek nabızla yanıt veriyorsanız, bu da yeteri kadar dinlenemediğinizin bir işareti olabilir. Yüksek nabız değerleri aşırı yüklenmelerin bir sonucu olabileceği gibi düzensiz yaşamın bir sonucu da olabilir.

Diğer bir takip yöntemi de (veya nabızla birlikte takip edilmesi gereken) sporcunun Ruhsal/Duygu Durum Profilinin belirlenmesidir. Bunun için hazırlanmış onlarca soruyu içeren testlerin kullanımı genellikle günlük veya sık takipler için pratik olmamaktadır. Sporcunun Ruhsal/Duygu Durum Profilini belirlemek için en kolay yöntem aşağıda sıralanan 6 ifadeye alınacak yanıtları içermektedir.

1.Dün gece gerçekten iyi uyudum.
2. Bugünkü antrenmanı dört gözle bekliyorum.
3. Gelecekteki performansım için iyimserim.
4. Kendimi güçlü ve enerjik hissediyorum.
5. İştahım çok iyi/mükemmel.
6. Biraz kas ağrılarım var.

Yanıtların 1-5 puanla değerlendirilmesi gerekmektedir: 1 = Kesinlikle katılmıyorum, 2 = Katılmıyorum, 3 = Bilmiyorum, fikrim yok (nötr/tarafsız), 4 = Katılıyorum, 5 = Kesinlikle katılıyorum.

Her gün sabah kendinizi bu sorularla değerlendirin eğer toplam puan 20 ve üstüyse toparlanma durumunuz gayet iyi, yüksek şiddetli yeni bir yüklemeyi kaldıracak kadar dinlenmiş/toparlanmışsınız demektir. Eğer skorunuz 20′nin altında ise halen bitkin ve isteksizsiniz, yüksek şiddetli bir yüklenme için biraz daha dinlenmeye ihtiyacınız var anlamı çıkmaktadır. Yarışma öncesi 27-30′luk bir skoru yakalamış olmak yarışta elde edilecek performans açısından önemlidir. Bu ölçüm yönteminin değerli olması doğal olarak sizin toparlanma kavramına olan inancınızla yakından ilişkilidir. Eğer düşük şiddetli antrenman veya dinlenme ile fizik kapasitenizin artacağına inancınız tam ise bu kısa değerlendirme çok işinize yarayacaktır.

Yüksek şiddetli bir çalışmadan sonra toparlanma ne kadar bir süre alır? Egzersizi takip eden ilk 6 saatte kastaki depoların %70′i, 6-24 saat içinde ise geri kalan %30′u iyi bir beslenme ile rahatlıkla doldurulabilir. Bu süreç dayanıklılık aktivitelerini takiben 48 saate kadar uzayabilir. Yüksek şiddetli bir antrenmanı takiben sıklıkla 36 saat sonra vücudumuz yeni bir yüklenmeye hazır hale gelir. Yani pazartesi sabahı yaptığınız yüksek şiddetli bir antrenamanı takiben benzer bir antrenmanı Salı akşamı ve Perşembe sabahı yapabilirsiniz. Çarşamba ve Cuma günü kolay bir antrenman veya tam dinlenmeyi takiben Cumartesi müsabakanızı yapıp Pazar yine dinlenme ile geçirip yeni bir haftaya devam edebilirsiniz. Örneğin ayın ilk ve 3.haftasını bu şekilde geçirip. 2. ve 4. haftaları şiddeti daha düşük haftalar veya 1., 2. ve 3. haftada yükselen bir piramit tarzı antrenmanın dozajını artırıp 4. haftayı kolay (rejenerasyon) haftası olarak kullanabilirsiniz. Sezonun neresinde olunduğu ve bireysel kapasite göz önünde tutularak bu planlamanın yapılması gerekir.

Çocuklarla erişkinler arasında fark varmıdır? 10-15 yaşındaki çocuklar yorgunluğa 20 ve üstü yaşlardan daha dirençlidir. Buna karşın ağır antrenmanları takiben daha uzun süre toparlanmaya/istirahate gereksinimleri vardır. Cinsiyet farkı varmıdır? Hormonal nedenlerden dolayı bayan sporcularda rejenerasyon erkeklerden daha yavaştır. Hava şartlarının etkisi varmıdır? Soğuk hava, yüksek irtifa rejenerasyon sürecini uzatmaktadır. Sprint, dayanıklılık antrenmanı açısından fark varmıdır? Sprint antrenmanı ile karşılaştırıldığında dayanıklılık antrenmanından sonra toparlanma daha yavaştır. Ayrıca psikolojik faktörler (korku, kararsızlık, çevresel stres, kas gerginliğinin artması, yara iyileşmesinin gecikmesi, vücut direncinin düşmesi/hastalıklar …) de toparlanma süreçleri üzerinde önemli etkiye sahiptir. Toparlanma süreçleri açısından en önemli faktör beslenmedir. Boşalan enerji depolarının doldurulması için iyi ve dengeli beslenme kritik bir öneme sahiptir.

Sonuç olarak yorgunluk antrenmanın kaçınılmaz bir sonucu, toparlanma ise kaçınılmaz bir parçasıdır diyebiliriz. İyi bir performans için antrenman yüklemeleri ve toparlanma süreçlerinin en iyi şekilde dengelenmesi şarttır.


Sık Sorulan Sorular
% 100 Başarıyı Nasıl Sağlıyorsunuz ? Size Nasıl Güvenebiliriz

Öncelikle başarımızın ilk etabı şeffaflık ilkemiz gereği öğrencilerimize şehir içi yada şehir dışında hazırlanmak istediği grubu soruyoruz.

Daha sonra öncelikle bir hafta boyunca antrenmana girmesini istiyor ve kurstan memnun kaldıysa ve bu kursta başarıya ulaşacağına inanıyorsa kayıt yapmasını söylüyoruz. Daha sonra mayıs ayının sonunda performans gelişimi garantisi nedeniyle ilk geldiği günle arasındaki performans artışını ölçüyor ve yeterli gelişme sağlanamadıysa bırakmasını ve ücretini iade edeceğimizi sözleşmeyle belirtiyoruz.

Ve öğrencinin kazanabileceği üniversiteleri belirtip buna yönelik seçimleri yapıyoruz. Sonuçta bu linkte http://www.besyom.com/?pnum=122&pt=%25+100+BA%C5%9EARIYI+NASIL+SA%C4%9ELIYORUZ+%21 gördüğünüz resimlerdeki gibi paylaşımlarımızda şeffaf bir şekilde bizimle hazırlanan tüm öğrencilerimizin başarıya ulaşmasını sağlıyoruz.

 

Üniversite Kazandırma Garantisi Verebiliyor musunuz?

Kursumuzda Vakıf yani Özel Üniversitelerde Kazanma Garantisi Verilmektedir. Kursumuza Kaydolan Tüm Öğrencilere En az % 50 Burs Kazanma  Garantisi Verilir.Bunuda sözde değil sözleşme ile güvence altına alırız. Olmadıı takdirde ödediğiniz ücreti iade ederiz. Fakat bugüne kadar kazandıramadığımız öğrenci mevcut olmadığı için içiniz rahat olsun :)

Neden Sizi Tercih Etmeliyim ?

Her zaman en iyisini isteyin. Bir hasta neden en iyi doktoru ister çünkü hayatı değerlidir. Tıp fakültesinde okuyan bir öğrencinin onu tedavi etmesini asla istemez çünkü bilgi ve tecrübesi yeterli değildir. Besyo alanında maalesef daha yeni kazanan öğrencilerin bu işlere heves ettiğini ve herhangi bir resmiyeti olmadan kaçak olarak (merdiven altı) olarak bu işleri yaptığını görüyor ve duyuyoruz. Unutmayın ki kursta verilen eğitimle geleceğiniz etkilenecek ve yapılan en ufak bir yanlışla bütün emekleriniz boşa gidecek yada yapılan yanlış eğitim sakatlanmanıza sebep olacaktır. Geleceğiniz değerlidir lütfen geleceğinizle oynanmasına izin vermeyin ve gideceğiniz yerin bilgi ve tecrübesini mutlaka araştırın…


NEDEN SEÇ SPOR AKADEMİSİ !!!

 1. Türkiye'de Besyo alanında ilk ve tek dergi yazan başka kurs bulamazsınız.
   
 2. İlk kez ve sadece tüm yapacağımız çalışmalar ve tüm kurallarımız tarafımızdan imzalanır ve öğrenciye kursa başlamadan önce sözle değil sözleşmeyle imzalatılarak güvence altına alınır.

                                                                             
 3. 2015 yılında Türkiye'de bir dönem içerisinde 22 farklı üniversite kazandırarak kırılması güç bir rekora imza attık! Sadece 17 farklı devlet üniversitesi kazandırarak ülkedeki tüm besyo kurslarının özel üniversiteler dahil kazandırdığı üniversite  bu sayıya ulaşamadığı halde biz özel üniversiteleri de eklediğimizde toplamda 22 farklı üniversite kazandırarak bu alanda rekoru elimizde bulundurmaktayız. 
                               
 4. Merdiven altında her an kapanma ihtimali olan değil resmi olarak ofisi olan ve devletin tanıdığı bir kurumla çalışırsınız.
   
 5. Parkurlar kurulurken bir grupta en fazla 20-25 kişi ile çalışılır ve bunu sözleşme ile güvence altına alırız.
   
 6. En kaliteli koşullarda ve en iyi antrenörler eşliğinde sınavlara en iyi imkanlarla hazırlarız.
   
 7. Kablosuz ve kablolu fotosel kronometre , kulplu beygir, paralel bar,üstü halı kaplı denge aleti gibi her kurumda olmayan en kaliteli malzemelerle çalışırız.
   
 8. Öğrencilerimizin giydiği formalar İlk kez ve sadece bizde isme özel olarak basılır.
   
 9. Sadece istediğiniz üniversiteyi değil, “Sporcu Danışmanlığı” sistemiyle hazırladığımız üniversiteler arasından size uygun üniversiteleri tespit edip, spor yeteneğinize uygun üniversiteleri belirleriz. İsteyen öğrencilere ise danışmanlık hizmeti sağlayarak belirli ücret karşılığında belli üniversitelerde burs imkanı sağlarız.
   
 10. Kurulduğumuzdan beri kazanamayacak hiç bir öğrenciye kazandırma vaadiyle kursumuza almayız, önce sözleşmesini yapar ardından antrenmanda rakipleriyle kendini kıyaslamasını eğer kazanabileceğine inanıyorsa ve ekibimize güveniyorsa devam etmesini söyleriz.
   
 11. 3 ayrı dalda da seviyenize uygun bilimsel antrenman programlarıyla çalışırız.
   
 12. Kazandıktan sonrada meslek kursları ve meslek danışmanlığı hizmetleriyle iş danışmanlığı yaparız.
   
 13. Tüm tesislerimize metrobüs ile tek vasıta ile gelinebilmektedir.
 14. Sınavlara giderken yol-yemek ve konaklama giderleri için ücret toplamayız.

 15. İstanbul Üniversitesinde son 3 yıldır en fazla öğrenci kazandıran kurum olma ünvanına sahibiz

 16. Kayıt ücreti alındıktan sonra antrenmanları aynı hafta içinde bıraktıktan sonra tüm ücreti ödemek zorunda bırakmayız
   
 17. Kamp ücreti, forma ücreti servis ücreti , hoca ücreti gibi kurs haricinde ekstra ücret bedelleri toplayıp öğrencileri mağdur etmeyiz.
   
 18. 11.sınıfta kayıt olan öğrencilerden 12. sınıfta ücret talep etmeyiz.
   
 19. 100 kişilik kontenjan sınırı koyarak herkesi kursumuza alıp işi tamamen ticarete dökmeyiz.
   
 20. Bu işi çok sevdiği için(sözde) yaptığını söyleyip insanları kandırmaya çalışan görsellikle yada ufak broşürler yaparak işini düzgün yapmamasına rağmen yalanlarla insanları kandırmaya çalışılmaz.İşimizi her zaman en iyi şekilde yapmamız gerektiği için web sitemizi sürekli güncel bilgilerle dolu halde tutup en kapsamlı ve güncel siteye sahip olduğumuzu herkese gösteririz.
 • Geleceğiniz değerlidir lütfen geleceğiniz deneme yanılmalara bırakmayarak gideceğiniz kursun çalışma koşullarını,eğitimcilerinin tecrübelerini ve geçmişteki başarılarını mutlaka araştırınız.


 

SEÇİMİNİZ HAYATINIZDIR ! PİŞMAN OLMAMAK İÇİN SİZDE S.E.Ç AKADEMİ BESYO HAZIRLIK ORGANİZASYONLARINI TERCİH EDİN !

Kurs Tercih Ederken Nelere Dikkat Etmeliyim ?

Malzemesi eksik olduğundan yada olmadığından dolayı sınavlara hazırlamak için bahanelere sığınan yada eksik malzeme ile öğrencileri sınavlara hazırlamaya çalışan umut tacirlerine sakın aldanmayın !

KULPLU BEYGİR , PARALEL BAR, DENGE ALETİ , FOTOSEL KRONOMETRE, CİMNASTİK SIRASI GİBİ ALETLERİ MASRAFTAN KAÇMAK İÇİN ALMAYAN VE BAHANELERE SIĞINARAK ÖĞRENCİLERİN GELECEĞİYLE OYNAYAN UMUT TACİRLERİNE SAKIN ALDANMAYIN ! 

BU MALZEMELERİN MEVCUT OLDUĞUNU SORUP MUTLAKA TEYİT EDİN !

BİREBİR PARKUR DERECELERİ ALIP YANILMAMAK İÇİN KABLOSUZ FOTOSEL KRONOMETRE İLE,

SINAVLARDAN ÖNCEKİ ANTRENMANLARDA, DENGE ALETİNDE YAŞADIĞI KAYMA SORUNLARINDAN DOĞABİLECEK SAKATLIKLARI MİNUMUMA İNDİRMEK İÇİN ÜSTÜ HALI KAPLI DENGE ALETİYLE ÇALIŞIYORUZ!
BİZİMLE HAZIRLANMANIN FARKINI SİZDE YAKALAYIN !

 

Kurs Tercih Ederken

1.Kursunuz gelişim düzeylerinizi ölçüyor mu?

2.Kursunuz branş eğitimİ veriyor mu?

3.Kursunuz kayıtlı öğrenci sayısına uygun antrenör dengesi oluşturuyor mu?

4.Kursunuz  çalışmalarını kayıtlı öğrenci sayı ve seviyesine uygun gruplar halinde  yapıyor mu?

5.Kursunuz danışmanlık sistemi ile size uygun üniversiteleri belirliyor mu?

6.Kursunuz sınav standartlarında teknik araç-gereç kullanıyor mu?

7.Kursunuz beslenme hakkında programlar hazırlıyor mu?

8.Kursunuz yaptığınız branş ya da size uygun branşta çalışma yapıyor mu?

9.Kursunuz gerekirse ihtiyaç duyulduğu takdirde ek antrenmanlar sağlıyor mu?

10.Kursunuz hiç lisanslı sporculuk yapmasanız dahi yeteneklerinize uygun branşa yönlendiriyor mu?

11.Kursunuz branşınızın dışında ayrıca atletizm ve koordinasyon çalışmaları yaptırıyor mu?

12.Kursunuz fotosel kronometre kullanıyor mu?

13.Kursunuzun önümüzdeki dönem için erken hazırlanmak isteyenlere kış grubu çalışması sağlıyor mu?

14.Kursunuz yazın açılıp kışın kapanan, kaçak olmayan resmi bir kurs mu?

15.Kursunuzun En az 2 adet telefon numarası var mı?

16.Kursunuzun yılın 12 ayı açık sabit bir ofisi var mı?

17.Kursunuz özel yetenek sınavlarına  antrenörlerini öğrencileriyle birlikte götürüyor mu?

18.Kursunuz il dışındaki özel yetenek sınavlarında mağdur olmamanız için konaklama hizmeti sağlıyor mu?

19.Kursunuz il dışındaki özel yetenek sınavlarına ulaşım hizmeti sağlıyor mu?

20.Kursunuz  her yıl en az 10 farklı üniversiteye öğrenci kazandırıyor mu?

21.Kursunuzun antrenman yerleri merkezi servise ihtiyaç duyulmayacak yerlerde mi?

22.Kursunuzun antrenman tesisleri ihtiyaçlara uygun bir şekilde modern mi?

23.Kursunuz kuramsal sınav yapan üniversitelere uygun güncel sorular hazırlıyor mu?

24.Kursunuzun özel yetenek sınavları hakkında bilgi sahibi olmanız için çıkardığı bilgi-kılavuz var mı?

25.Kursunuz  çalışacağınız iş olanakları ile ilgili güncel bilgiler veriyor mu?

26.Kursunuz  besyolarla ilgili güncel bilgiler veriyor mu?

27.Kursunuz son özel yetenek sınavının olduğu  tarihe (tahmini ekim ayı başı ) kadar çalışma yapıyor mu?

28.Kursunuzda devamsızlık durumunda ailenizle irtibata geçiliyor mu?

29.Kursunuzda ihtiyaçlarınıza göre değişen antrenman programları var mı?

30.Kursunuz aylık öğrenci-veli toplantısı yapıyor mu?

31.Kursunuzda danışman eğitimcinizle antrenman saatleri dışında danışma imkânınız var mı?

32.Kursunuzda öğrenci devamsızlık takibi yapılıyor mu?

33.Kursunuzda öğrenci derece  takibi yapılıyor mu?

34.Kursunuz Mayıs ayı sonunda gelişim düzeyinizi belirtiyor mu?

35.Kursunuz spor akademisi antrenörleriyle çalışıyor mu?

36.Kursunuz yıllara göre kazandırdığı öğrencilerin listesini  yayınlıyor mu?

37.Kursunuzdaki eğitimciler  öğrencilerin durumu hakkında toplantı yapıyor mu?

38.Kursunuz isteyen öğrenciler için kamp hizmeti veriyor mu?

39.Kurs ücretiniz verdiği hizmete göre uygun mu?

 

Lisanslı olarak sporla uğraşmayan kişilerin kazanma ihtimali varmıdır?

Evet kazanabilir, çünkü üniversiteler YGS ve özel yetenek sınav sonuçlarına göre öğrenci almaktadırlar.

Mevcut sistem bu bölümlerde eğitmen yetiştirmek istediği için eğitici ruha sahip kişilerin bu yapının içerisinde yer almasını istemektedir. Kişilerin illaki sporun içinden gelmesine dikkat etmemektedir.

YGS puanınızı yüksek tutmalı ve  çalışmalarınızda antrenörlerin dediklerini dikkate almanız yeterli olacaktır.

Herhangi bir lisansım yok, en kolay hangi branştan hazırlanabilirim?

Hazırladığımz üniversitelerin geneli branş sınavı yapmamaktadırlar.Yapanlar ise her branştan sınav açmamaktadırlar. Eğer herhangi bir branşa yatkınlığınız yoksa koordinasyon sınavı yapan üniversitelere yönelmeniz gerekmektedir.

Besyo sınavlarına nasıl hazırlanabilirim ?

Ülkemizdeki hemen her BESYO’ da farklı tarzda sınav yapıldığından adayların önceden girecekleri sınavlara tam olarak hazırlanması gerekecektir. Bazı sınavlara 1 aylık hazırlık dönemi yeterli iken, bazı sınavlara ise, 4–5 aylık hazırlık dönemleri gerekmektedir. Bunun nedeni vücudumuzun her zorluk derecesine farklı tepki vermesi ve metabolizmanızın o efor düzeyine erişmiş olması gerektiğindendir.

Hangi hazırlık kursuna gitmeliyim sorusu bir adayın geleceğine yön vermesi açısından çok önemlidir. Ülkemizde genelde yapılan en önemli yanlış, fiziksel yeterliliği olmadığı halde maddi kazanç göz önünde tutularak herkesin kurs grubuna dahil edilmesidir. Burada çok büyük bir uygulama hatası vardır. Birinci hata o gencin umudunu kötüye kullanmaktır, diğeri ise, iyiler ve kötüleri (burada kastedilen antrenmanlı ve antrenmansız olanlardır) aynı antrenman programlarına dâhil etmektir.

Günümüzde 10 yıl öncesinin sınav sistemlerine göre grup hazırlayan kurslar bile ne yazık ki vardır. Kurs araştırmasında adaylara tavsiyemiz, kurs imkânlarını göz önünde bulundurmalarıdır. Salon sınavlarına hazırlıkta mutlaka aynı sistemde hazırlanmış salonlarda hazırlık döneminizi geçirmelisiniz. Yüksek fiyatlı olan kurslar her zaman en iyilerdir mantığı çok yanlıştır. Günümüz sınav programlarında önemli olan dayanıklılık değil, vücudumuzun her türlü sınav sistemine antrenmanlı olmasıdır. Yarışmacı kişilikli olmanız size yetecektir.