Sefaköy / İSTANBUL
Sitede Ara

Yaş ve Bedene Göre Spor Yapmak

05326639762

Sporun temel yaşı yoktur. Sadece vücudu oturtulacak spor ve aktiviteler vardır.


5-8 yaş arası

-          Eğlenceli oyunlarla çocuk hareket etmeli. Yürüme, koşma, tırmanma, atlama, topla oynama, tutma, eğilme-kalkma gibi basit aktivitelerle denge, koordinasyon gibi becerilerini geliştirerek kas kuvveti artırılmalı.
-          Yüzmeye bu yaşlarda başlatılabilir. Kol, bacak ve gövdede bulunan bütün eklemler ve kas grupları çalışır. Kalp atım hızı ve alınan oksijen miktarı artar.
-          Spor’u sevdirme adına toplu halde takım oyunları gösterilebilir. Futbol, Basketbol, Hentbol gibi.
-          Spor aktivitelerin sürelerine dikkat edilmelidir. Uzun süreli olmamalı ve bol bol dinlendirilmelidir.
-          Öncelikle Atletizm ve jimnastik gibi spor dallarıyla ilgilenmeleri sağlanarak denge, beceri, güç, hızlı tepki gösterme gibi özellikler kazandırılabilir. malıdır.

8 - 10 yaş arası

-          Bu yaşlarda aktif bir spor branşına girebilir. Güç, denge esneklik, hızlılık ve ritim çalışmalarına uygun hale gelmiştir. Uzman antrenör denetiminde disiplinli bir spor branşına geçmesi sağlanabilir.
-          Kuvvetini artırmak için halat çekme, direğe tırmanma, tek ve çift ayak sıçramalar gibi kendi vücut ağırlığı ile yapacağı çalışmalar uygulanmalıdır.
-          Bu yaşlarda birden fazla spora yönlendirilmeli. Bu durum çok yönlü ve dengeli gelişim sağlar, tekrarlayıcı spor faaliyetleri yüzünden oluşabilcek kemik, kas veya eklem yaralanmalarını engeller.
-          Masa tenisi, futbol ve güreş. Bir diğer üçlü seçim ise boks, güreş ve futbol. Bir başka seçenek mesela; basketbol, jimnastik ve tırmanma gibi.
-          Becerileri takım oyuncusu olacak ölçüde gelişir. Takım oyunlarıyla, sağlıklı iletişim kurar ve hareketlerini denetleme alışkanlığı kazanır, duygusal yönden gelişir.
-          Yüzmeyi stilleriyle birlikte öğrenerek bu alanda uzmanlaşabilir.

11-13 yaş arası

-          Taktik ve teknik çalışmalar daha rahat yapılır. Yarışma tarzı bazı organizasyonlara katılabilir.
-          Fiziksel gelişim, büyüme ve motor yeteneklerinin gelişimi için aktiviteler daha sistemli ve planlı yapılır.
-          Bu yaşlarda aktif ve öğrenme yaşı olduğu için AĞIR spor programlarına girilmemeli. Örneğin HALTER, AĞIRLIK ÇALIŞMA, UZUN MARATON KOŞU gibi.

14-15 yaş grubu

-          Öğrenme safhası devam etmektedir. Futbol, basketbol, voleybol gibi oyunlarla arkadaşlık, hayal gücü, takım olarak hareket edebilme ve iletişim becerileri gelişir.
-          Bu yaş grubu çok önemli olduğu için spor yapmayan çocuk varsa mutlaka bu yaşlarda en azından başlamalıdır. Bu yaşlardan sonra yapılacak sporlarda zorlanma olur ama bu yaşlarda başlanılan herhangi bir spor branşı, gelecekte hem sağlığı hemde başarıyı inanılmaz ölçüde etkileyebilir.

16-19 yaş arası

-          Kişinin Vücut tipini öğrenme vakti gelmiştir. 10-16 yaş arası azda olsa kendini belli eder. Zayıf yapılı, Atletik yapılı ve Şişman yapılı beden tiplerine göre kategorize edilir ve ona göre spor branşına yönlendirilir.

EKTOMORFİ:  Kemikleri ince, omuzları dar ve göğüs kafesi şekillenmemiş ve vücudunda kas ve yağ tabakası zayıf olan çocukların yönlendirilebileceği Spor branşları dengelenmiştir.

FAYDALI SPOR BRANŞLAR:  Futbol, Basketbol, Voleybol, Uzun maraton koşusu, Sırıklı atlama, Yüzme, Tekvando, Masa Tenis, Badminton, Bilardo, Jimnastik.
YORUMSUZ BRANŞLAR: Karate, Hentbol.
TAVSİYE EDİLMEYEN BRANŞLAR:  Halter, Boks, Vücut geliştirme, Gülle Atma, Bilek güreşi, Güreş, Sprinter.

MEZOMORFİ:  Yapı itibariyle kemikleri ve kas sistemi yerinde olan bedenen atletik tip diye gösterilen yapıdır.

FAYDALI BRANŞLAR: Bütün spor branşlarını rahatça uygulayabilir.

ENDOMORFİ: Yapı itibariyle kemikler kalın, omuz ve beden gneiş ve vücutta yağ oranı fazla tiplerdir. Bu tür kişiler çok kolay kilo alabiliyor ve yağlanabiliyor.

FAYDALI SPOR BRANŞLAR: Halter, Strongman, Ağırlıkçılık, Gülle atma, Ağırsiklet Boks, Ağırsiklet güreş ve bilek güreşi.
YORUMSUZ BRANŞLAR:  Vücut geliştirme, Amerikan futbolu, Basketbol, Okçuluk, Bilardo, Golf
TAVSİYE EDİLMEYEN BRANŞLAR: Koşuculuk, Yüzme, Sırıkla atlama, Jimnastik, Badminton, Tekvando.

20-30 yaş arası

-          Kemik ve kas kütlesi olgunluk seviyesine doğru adım atmaktadır. Bu dönemlerde Ağırlıklarla çalışma (fitness-vücut geliştirme) sporu uzman denetiminde uygulanmalıdır.
-          Takım oyunu içerisinde yer alınıyorsa, metabolizma kalp ve dolaşımı beslemek için yoğun aerobik çalışmasına kadar her türlü fiziksel aktivite uygun durumdadır.

30-40 Yaş arası

-          20’li yaşlardaki kadar aktif bir metabolizma yoktur ve yavaşlaşmıştır. Geçen her yıl biraz daha düşüşe geçer. Bu  devrede beslenme faktörü önemlidir. Bunun tersine aktivite artırılmamalıdır. Aktif spor kesinlikle bu devrede bırakılmamalı.
-          Vücudun en çok kas kaybı alt bölgelerde yaşanır. Bu açıdan alt bölge gruplarına ağırlık verilmelidir.
-          Eklemleri 40’lı yaşlarda oluşabilecek kemik sorununa karşı 30’lu yaşlarda korumak adına egzersizler yapılmalıdır. Bisiklet sürme ve orta tempoda ağırlık çalışmaları iyi bir seçenektir.
-          Bu yaşlarda spora başlayanlar, müsabık olmayı düşünmesinler. Ancak spordan zevk alıp, sağlıklı yaşam için bir seçenekleri olabilir. Bunun içinde uzman antrenör eşliğinde hemen hemen her spor uygulanabilir.

40-50 Yaş arası

-          Bu yaşa kadar spor yapmadıysanız yada en az 15 yıl ara verdiyseniz, kesinlikle ağır bir spor seçmeyiniz. Yapılabilecek en ideal sporlar, pilates, hafifletilmiş ağırlık çalışması, hafifletilmiş yüzme çalışması yada en kolayından her gün 20-30 dk yürüme.
-          Doktor kontrolünden ve uzman antrenörler eşliğinde güreş, dövüş sporları, futbol gibi bazı branşlar uygulanabilir.
-          Hangi sporu yapıyor olursanız olun, spordan önce mutlaka sakatlanmalara karşı korunmak için ısınma ve esneme hareketleri mutlaka yapılmalıdır.

50-60 Yaş arası

-          Kemik ve kas kütlesi eskisi kadar kuvvetli değildir. Geçmişte Ağır çalıştıysanız, bu yaşlarda mutlaka tempoyu düşürmelisiniz.
-          İlk defa spora başlayacak olanlar yada uzun süre hareketsiz kalanlar için yürüme gibi rahat ve kolay spor uygulaması seçsinler.
-          Kas ve katılaşmayı önlemek için uzman antrenör eşliğinde ağırlık kaldırma çalışmaları yapılması tavsiye edilir.
-          Bayanlarda menopoz sonrası östrojen düzeyinin azalmasıyla kalp rahatsızlıkları riski artar. Bunları önlemek için hergün yeterli miktarda kalsiyum almak ve düzenli spor yapmak gerekir.

60 ve üzeri yaşlar

-          Vücut hormon seviyelerinde azalma görüldüğü için eski metabolizma ve hücre canlılığı yoktur. Kaslar eski gücünü yitirip, kas lifleri küçülmüştür. Fakat kalan kas liflerinde gelişme potansiyeli vardır. Hafif ağırlık çalışması kasları ve kemikleri güçlendirir.
-          En önemlisi ise, bu yaşlarda hareketsiz kalmamaktır. Daha da düşüşe geçen hormon ve güç azalması, hareketsiz kalındıkça bu bedende iki kat hızla ilerler. Örneğin sağlıklı beslenen ve hareket eden birisi normalde 80 yaşında gücünü kayıp edecek iken, hareketsizlik sayesinde 60 yaşlarda bu sorunu yaşar.
-          Hangi sporu yapıyorsanız yapın, seviyesini mutlaka düşürün. Hatta haftada 1-2 gün çalışın ve 2- gün ise yürüme sporunu tercih edin. Egzersizlerden önce ve sonra mutlaka ısınma ve esneme çalışmaları yapılmalıdır.


Sık Sorulan Sorular
% 100 Başarıyı Nasıl Sağlıyorsunuz ? Size Nasıl Güvenebiliriz

Öncelikle başarımızın ilk etabı şeffaflık ilkemiz gereği öğrencilerimize şehir içi yada şehir dışında hazırlanmak istediği grubu soruyoruz.

Daha sonra öncelikle bir hafta boyunca antrenmana girmesini istiyor ve kurstan memnun kaldıysa ve bu kursta başarıya ulaşacağına inanıyorsa kayıt yapmasını söylüyoruz. Daha sonra mayıs ayının sonunda performans gelişimi garantisi nedeniyle ilk geldiği günle arasındaki performans artışını ölçüyor ve yeterli gelişme sağlanamadıysa bırakmasını ve ücretini iade edeceğimizi sözleşmeyle belirtiyoruz.

Ve öğrencinin kazanabileceği üniversiteleri belirtip buna yönelik seçimleri yapıyoruz. Sonuçta bu linkte http://www.besyom.com/?pnum=122&pt=%25+100+BA%C5%9EARIYI+NASIL+SA%C4%9ELIYORUZ+%21 gördüğünüz resimlerdeki gibi paylaşımlarımızda şeffaf bir şekilde bizimle hazırlanan tüm öğrencilerimizin başarıya ulaşmasını sağlıyoruz.

 

Üniversite Kazandırma Garantisi Verebiliyor musunuz?

Kursumuzda Vakıf yani Özel Üniversitelerde Kazanma Garantisi Verilmektedir. Kursumuza Kaydolan Tüm Öğrencilere En az % 50 Burs Kazanma  Garantisi Verilir.Bunuda sözde değil sözleşme ile güvence altına alırız. Olmadıı takdirde ödediğiniz ücreti iade ederiz. Fakat bugüne kadar kazandıramadığımız öğrenci mevcut olmadığı için içiniz rahat olsun :)

Neden Sizi Tercih Etmeliyim ?

Her zaman en iyisini isteyin. Bir hasta neden en iyi doktoru ister çünkü hayatı değerlidir. Tıp fakültesinde okuyan bir öğrencinin onu tedavi etmesini asla istemez çünkü bilgi ve tecrübesi yeterli değildir. Besyo alanında maalesef daha yeni kazanan öğrencilerin bu işlere heves ettiğini ve herhangi bir resmiyeti olmadan kaçak olarak (merdiven altı) olarak bu işleri yaptığını görüyor ve duyuyoruz. Unutmayın ki kursta verilen eğitimle geleceğiniz etkilenecek ve yapılan en ufak bir yanlışla bütün emekleriniz boşa gidecek yada yapılan yanlış eğitim sakatlanmanıza sebep olacaktır. Geleceğiniz değerlidir lütfen geleceğinizle oynanmasına izin vermeyin ve gideceğiniz yerin bilgi ve tecrübesini mutlaka araştırın…


NEDEN SEÇ SPOR AKADEMİSİ !!!

 1. Türkiye'de Besyo alanında ilk ve tek dergi yazan başka kurs bulamazsınız.
   
 2. İlk kez ve sadece tüm yapacağımız çalışmalar ve tüm kurallarımız tarafımızdan imzalanır ve öğrenciye kursa başlamadan önce sözle değil sözleşmeyle imzalatılarak güvence altına alınır.

                                                                             
 3. 2015 yılında Türkiye'de bir dönem içerisinde 22 farklı üniversite kazandırarak kırılması güç bir rekora imza attık! Sadece 17 farklı devlet üniversitesi kazandırarak ülkedeki tüm besyo kurslarının özel üniversiteler dahil kazandırdığı üniversite  bu sayıya ulaşamadığı halde biz özel üniversiteleri de eklediğimizde toplamda 22 farklı üniversite kazandırarak bu alanda rekoru elimizde bulundurmaktayız. 
                               
 4. Merdiven altında her an kapanma ihtimali olan değil resmi olarak ofisi olan ve devletin tanıdığı bir kurumla çalışırsınız.
   
 5. Parkurlar kurulurken bir grupta en fazla 20-25 kişi ile çalışılır ve bunu sözleşme ile güvence altına alırız.
   
 6. En kaliteli koşullarda ve en iyi antrenörler eşliğinde sınavlara en iyi imkanlarla hazırlarız.
   
 7. Kablosuz ve kablolu fotosel kronometre , kulplu beygir, paralel bar,üstü halı kaplı denge aleti gibi her kurumda olmayan en kaliteli malzemelerle çalışırız.
   
 8. Öğrencilerimizin giydiği formalar İlk kez ve sadece bizde isme özel olarak basılır.
   
 9. Sadece istediğiniz üniversiteyi değil, “Sporcu Danışmanlığı” sistemiyle hazırladığımız üniversiteler arasından size uygun üniversiteleri tespit edip, spor yeteneğinize uygun üniversiteleri belirleriz. İsteyen öğrencilere ise danışmanlık hizmeti sağlayarak belirli ücret karşılığında belli üniversitelerde burs imkanı sağlarız.
   
 10. Kurulduğumuzdan beri kazanamayacak hiç bir öğrenciye kazandırma vaadiyle kursumuza almayız, önce sözleşmesini yapar ardından antrenmanda rakipleriyle kendini kıyaslamasını eğer kazanabileceğine inanıyorsa ve ekibimize güveniyorsa devam etmesini söyleriz.
   
 11. 3 ayrı dalda da seviyenize uygun bilimsel antrenman programlarıyla çalışırız.
   
 12. Kazandıktan sonrada meslek kursları ve meslek danışmanlığı hizmetleriyle iş danışmanlığı yaparız.
   
 13. Tüm tesislerimize metrobüs ile tek vasıta ile gelinebilmektedir.
 14. Sınavlara giderken yol-yemek ve konaklama giderleri için ücret toplamayız.

 15. İstanbul Üniversitesinde son 3 yıldır en fazla öğrenci kazandıran kurum olma ünvanına sahibiz

 16. Kayıt ücreti alındıktan sonra antrenmanları aynı hafta içinde bıraktıktan sonra tüm ücreti ödemek zorunda bırakmayız
   
 17. Kamp ücreti, forma ücreti servis ücreti , hoca ücreti gibi kurs haricinde ekstra ücret bedelleri toplayıp öğrencileri mağdur etmeyiz.
   
 18. 11.sınıfta kayıt olan öğrencilerden 12. sınıfta ücret talep etmeyiz.
   
 19. 100 kişilik kontenjan sınırı koyarak herkesi kursumuza alıp işi tamamen ticarete dökmeyiz.
   
 20. Bu işi çok sevdiği için(sözde) yaptığını söyleyip insanları kandırmaya çalışan görsellikle yada ufak broşürler yaparak işini düzgün yapmamasına rağmen yalanlarla insanları kandırmaya çalışılmaz.İşimizi her zaman en iyi şekilde yapmamız gerektiği için web sitemizi sürekli güncel bilgilerle dolu halde tutup en kapsamlı ve güncel siteye sahip olduğumuzu herkese gösteririz.
 • Geleceğiniz değerlidir lütfen geleceğiniz deneme yanılmalara bırakmayarak gideceğiniz kursun çalışma koşullarını,eğitimcilerinin tecrübelerini ve geçmişteki başarılarını mutlaka araştırınız.


 

SEÇİMİNİZ HAYATINIZDIR ! PİŞMAN OLMAMAK İÇİN SİZDE S.E.Ç AKADEMİ BESYO HAZIRLIK ORGANİZASYONLARINI TERCİH EDİN !

Kurs Tercih Ederken Nelere Dikkat Etmeliyim ?

Malzemesi eksik olduğundan yada olmadığından dolayı sınavlara hazırlamak için bahanelere sığınan yada eksik malzeme ile öğrencileri sınavlara hazırlamaya çalışan umut tacirlerine sakın aldanmayın !

KULPLU BEYGİR , PARALEL BAR, DENGE ALETİ , FOTOSEL KRONOMETRE, CİMNASTİK SIRASI GİBİ ALETLERİ MASRAFTAN KAÇMAK İÇİN ALMAYAN VE BAHANELERE SIĞINARAK ÖĞRENCİLERİN GELECEĞİYLE OYNAYAN UMUT TACİRLERİNE SAKIN ALDANMAYIN ! 

BU MALZEMELERİN MEVCUT OLDUĞUNU SORUP MUTLAKA TEYİT EDİN !

BİREBİR PARKUR DERECELERİ ALIP YANILMAMAK İÇİN KABLOSUZ FOTOSEL KRONOMETRE İLE,

SINAVLARDAN ÖNCEKİ ANTRENMANLARDA, DENGE ALETİNDE YAŞADIĞI KAYMA SORUNLARINDAN DOĞABİLECEK SAKATLIKLARI MİNUMUMA İNDİRMEK İÇİN ÜSTÜ HALI KAPLI DENGE ALETİYLE ÇALIŞIYORUZ!
BİZİMLE HAZIRLANMANIN FARKINI SİZDE YAKALAYIN !

 

Kurs Tercih Ederken

1.Kursunuz gelişim düzeylerinizi ölçüyor mu?

2.Kursunuz branş eğitimİ veriyor mu?

3.Kursunuz kayıtlı öğrenci sayısına uygun antrenör dengesi oluşturuyor mu?

4.Kursunuz  çalışmalarını kayıtlı öğrenci sayı ve seviyesine uygun gruplar halinde  yapıyor mu?

5.Kursunuz danışmanlık sistemi ile size uygun üniversiteleri belirliyor mu?

6.Kursunuz sınav standartlarında teknik araç-gereç kullanıyor mu?

7.Kursunuz beslenme hakkında programlar hazırlıyor mu?

8.Kursunuz yaptığınız branş ya da size uygun branşta çalışma yapıyor mu?

9.Kursunuz gerekirse ihtiyaç duyulduğu takdirde ek antrenmanlar sağlıyor mu?

10.Kursunuz hiç lisanslı sporculuk yapmasanız dahi yeteneklerinize uygun branşa yönlendiriyor mu?

11.Kursunuz branşınızın dışında ayrıca atletizm ve koordinasyon çalışmaları yaptırıyor mu?

12.Kursunuz fotosel kronometre kullanıyor mu?

13.Kursunuzun önümüzdeki dönem için erken hazırlanmak isteyenlere kış grubu çalışması sağlıyor mu?

14.Kursunuz yazın açılıp kışın kapanan, kaçak olmayan resmi bir kurs mu?

15.Kursunuzun En az 2 adet telefon numarası var mı?

16.Kursunuzun yılın 12 ayı açık sabit bir ofisi var mı?

17.Kursunuz özel yetenek sınavlarına  antrenörlerini öğrencileriyle birlikte götürüyor mu?

18.Kursunuz il dışındaki özel yetenek sınavlarında mağdur olmamanız için konaklama hizmeti sağlıyor mu?

19.Kursunuz il dışındaki özel yetenek sınavlarına ulaşım hizmeti sağlıyor mu?

20.Kursunuz  her yıl en az 10 farklı üniversiteye öğrenci kazandırıyor mu?

21.Kursunuzun antrenman yerleri merkezi servise ihtiyaç duyulmayacak yerlerde mi?

22.Kursunuzun antrenman tesisleri ihtiyaçlara uygun bir şekilde modern mi?

23.Kursunuz kuramsal sınav yapan üniversitelere uygun güncel sorular hazırlıyor mu?

24.Kursunuzun özel yetenek sınavları hakkında bilgi sahibi olmanız için çıkardığı bilgi-kılavuz var mı?

25.Kursunuz  çalışacağınız iş olanakları ile ilgili güncel bilgiler veriyor mu?

26.Kursunuz  besyolarla ilgili güncel bilgiler veriyor mu?

27.Kursunuz son özel yetenek sınavının olduğu  tarihe (tahmini ekim ayı başı ) kadar çalışma yapıyor mu?

28.Kursunuzda devamsızlık durumunda ailenizle irtibata geçiliyor mu?

29.Kursunuzda ihtiyaçlarınıza göre değişen antrenman programları var mı?

30.Kursunuz aylık öğrenci-veli toplantısı yapıyor mu?

31.Kursunuzda danışman eğitimcinizle antrenman saatleri dışında danışma imkânınız var mı?

32.Kursunuzda öğrenci devamsızlık takibi yapılıyor mu?

33.Kursunuzda öğrenci derece  takibi yapılıyor mu?

34.Kursunuz Mayıs ayı sonunda gelişim düzeyinizi belirtiyor mu?

35.Kursunuz spor akademisi antrenörleriyle çalışıyor mu?

36.Kursunuz yıllara göre kazandırdığı öğrencilerin listesini  yayınlıyor mu?

37.Kursunuzdaki eğitimciler  öğrencilerin durumu hakkında toplantı yapıyor mu?

38.Kursunuz isteyen öğrenciler için kamp hizmeti veriyor mu?

39.Kurs ücretiniz verdiği hizmete göre uygun mu?

 

Lisanslı olarak sporla uğraşmayan kişilerin kazanma ihtimali varmıdır?

Evet kazanabilir, çünkü üniversiteler YGS ve özel yetenek sınav sonuçlarına göre öğrenci almaktadırlar.

Mevcut sistem bu bölümlerde eğitmen yetiştirmek istediği için eğitici ruha sahip kişilerin bu yapının içerisinde yer almasını istemektedir. Kişilerin illaki sporun içinden gelmesine dikkat etmemektedir.

YGS puanınızı yüksek tutmalı ve  çalışmalarınızda antrenörlerin dediklerini dikkate almanız yeterli olacaktır.

Herhangi bir lisansım yok, en kolay hangi branştan hazırlanabilirim?

Hazırladığımz üniversitelerin geneli branş sınavı yapmamaktadırlar.Yapanlar ise her branştan sınav açmamaktadırlar. Eğer herhangi bir branşa yatkınlığınız yoksa koordinasyon sınavı yapan üniversitelere yönelmeniz gerekmektedir.

Besyo sınavlarına nasıl hazırlanabilirim ?

Ülkemizdeki hemen her BESYO’ da farklı tarzda sınav yapıldığından adayların önceden girecekleri sınavlara tam olarak hazırlanması gerekecektir. Bazı sınavlara 1 aylık hazırlık dönemi yeterli iken, bazı sınavlara ise, 4–5 aylık hazırlık dönemleri gerekmektedir. Bunun nedeni vücudumuzun her zorluk derecesine farklı tepki vermesi ve metabolizmanızın o efor düzeyine erişmiş olması gerektiğindendir.

Hangi hazırlık kursuna gitmeliyim sorusu bir adayın geleceğine yön vermesi açısından çok önemlidir. Ülkemizde genelde yapılan en önemli yanlış, fiziksel yeterliliği olmadığı halde maddi kazanç göz önünde tutularak herkesin kurs grubuna dahil edilmesidir. Burada çok büyük bir uygulama hatası vardır. Birinci hata o gencin umudunu kötüye kullanmaktır, diğeri ise, iyiler ve kötüleri (burada kastedilen antrenmanlı ve antrenmansız olanlardır) aynı antrenman programlarına dâhil etmektir.

Günümüzde 10 yıl öncesinin sınav sistemlerine göre grup hazırlayan kurslar bile ne yazık ki vardır. Kurs araştırmasında adaylara tavsiyemiz, kurs imkânlarını göz önünde bulundurmalarıdır. Salon sınavlarına hazırlıkta mutlaka aynı sistemde hazırlanmış salonlarda hazırlık döneminizi geçirmelisiniz. Yüksek fiyatlı olan kurslar her zaman en iyilerdir mantığı çok yanlıştır. Günümüz sınav programlarında önemli olan dayanıklılık değil, vücudumuzun her türlü sınav sistemine antrenmanlı olmasıdır. Yarışmacı kişilikli olmanız size yetecektir.