İstanbul
Sitede Ara

BESYO Özel Yetenek Sınav İçerikleri Nasıl Olmaktadır ?

5447985687

Bu çok geniş kapsamlı bir konudur ve üniversiteye göre farklılıklar gösterebilmektedir.Özel yetenek sınavına başvuru hakkı kazanan aday, ilgili Besyo ’ ya sınav başvurusunu yapar. Sınav başvuru tarihleri ve koşulları genellikle ilgili üniversitenin resmi web sitesinde Mayıs ayından itibaren açıklanmaya başlanır.

BESYO ‘larda eğitimi verilen bölümlere göre tercihlerini yapan öğrenciler sınav programına göre ilgili sınavlara tabi tutulurlar.Bu sınavlar tercih edilen bölümlere göre farklılık gösterdiği gibi, her bölüm için aynı sınav sistemi de uygulanabilmektedir.Sınav sonucunda alınan puan, YÖK’ ten gelen formüllere göre bilgisayar ortamında hesaplanır, daha sonra asıl ve yedek liste olarak ilan edilir.


UYGULANAN SINAV İÇERİKLERİ

Genel yetenek sınavlarında koşu, branş ,esneklik, dayanıklılık ve koordinasyon ana dallarında sınav sistemi uygulanmaktadır. bu dalların içeriğini ilgili BESYO yönetimi belirlemektedir. Bu nedenle adaylar her ilde farklı sınav programlarıyla karşılaşabilmektedirler, bunun için birkaç yerde sınava girecek adayların bu duruma çok hazırlıklı olması ve buna uygun antrenman programlarında çalışmalarını yürütmesi gerekmektedir.

Koşu: 30,100, 400, 800, 1500, 2400 metre vb. Uzunluklarda Koşu Sınavlarıdır. Bayanlarda ve erkeklerde farklılık gösterebilmektedir. Bazen eleme için yapıldığı gibi, bazen de puan için uygulanabilmektedir. Uzun süreli ön hazırlık gerektiren sınav türüdür.

Branş: Üniversitelerin eğitimlerini verdikleri ve bünyelerinde eğitmenlerini barındırdıkları branş sınavlarıdır. Her BESYO ‘da farklılık göstermektedir. Genel anlamda takım sporları ve bireysel spor branşlarında uygulanır.

Esneklik: Son zamanlarda çok az BESYO‘ da uygulanmaktadır. Fakat sporun anlamı bakımından çok gerekli bir sınav türüdür. Burada alınan başarı hem antrenman düzeyinizin hem de genetik yatkınlığınızın ortaya çıkmasında önem arz etmektedir.

Dayanıklılık: Farklı sınav türlerinde uygulanabilmektedir. Genelde adayların kondisyonlarını ve eforlarını test etmek için uygulanır. Bu sınav türüne en uygun örnek;  Shuttle Run (Mekik koşusu).

Koordinasyon: Artık hemen hemen her sınav programında karşılaşılan bir türdür. Adayın, sürat, çabukluk, denge, dikkat, motivasyon kriterlerinin ölçüldüğü sınav türüdür. Engellerle zorlaştırılmış çeşitli istasyonlarla belirlenmiş parkuru en kısa sürede tamamlamanız gerekmektedir. Her okulda farklı istasyon ve sürelerde uygulanmaktadır. Standart bir uygulama yoktur. İlgili özel yetenek sınav kitapçıklarında açıklamalı olarak yer almaktadır. Genel ağırlık bu türlerde olmaktadır. Bunların yanında bölümler arası farklılıklar göstermektedir.

BU SINAVLARA NASIL HAZIRLANABİLİRİM?

Ülkemizdeki hemen her BESYO’ da farklı tarzda sınav yapıldığından adayların önceden girecekleri sınavlara tam olarak hazırlanması gerekecektir. Bazı sınavlara 1 aylık hazırlık dönemi yeterli iken, bazı sınavlara ise, 4–5 aylık hazırlık dönemleri gerekmektedir. Bunun nedeni vücudumuzun her zorluk derecesine farklı tepki vermesi ve metabolizmanızın o efor düzeyine erişmiş olması gerektiğindendir.

Hangi hazırlık kursuna gitmeliyim sorusu bir adayın geleceğine yön vermesi açısından çok önemlidir. Ülkemizde genelde yapılan en önemli yanlış, fiziksel yeterliliği olmadığı halde maddi kazanç göz önünde tutularak herkesin kurs grubuna dahil edilmesidir. Burada çok büyük bir uygulama hatası vardır. Birinci hata o gencin umudunu kötüye kullanmaktır, diğeri ise, iyiler ve kötüleri (burada kastedilen antrenmanlı ve antrenmansız olanlardır) aynı antrenman programlarına dâhil etmektir.

Günümüzde 10 yıl öncesinin sınav sistemlerine göre grup hazırlayan kurslar bile ne yazık ki vardır. Kurs araştırmasında adaylara tavsiyemiz, kurs imkânlarını göz önünde bulundurmalarıdır. Salon sınavlarına hazırlıkta mutlaka aynı sistemde hazırlanmış salonlarda hazırlık döneminizi geçirmelisiniz. Yüksek fiyatlı olan kurslar her zaman en iyilerdir mantığı çok yanlıştır. Günümüz sınav programlarında önemli olan dayanıklılık değil, vücudumuzun her türlü sınav sistemine antrenmanlı olmasıdır. Yarışmacı kişilikli olmanız size yetecektir.

Telefonla Ara
» Besyo Hazırlık Kursu Kayıtlarımız Başladı  
Sık Sorulan Sorular
Besyoda yatılı eğitim veriyor musunuz ?

Hayır, eğitimlerimiz yatılı değildir.

Eğitiimlerinize öğrencilerin ulaşımı nasıl sağlanamaktadır?

Öğrenciler, Tesislerimiz metrobüs ve otobüs duraklarına ortalama en fazla 15 dakika yürüme mesafasinde olduğunda dolayı kendi imkanları ile ulaşmaktadır.

Derslerinizde sınıf kapasiteleri nedir?

Besyoda 25 öğrenciden oluşmaktadır.

Türkiye’de nerde şubeleriniz var?

Florya ve Beylikdüzü dışında şubemiz yoktur

Besyo 'da % 100 Başarıyı Nasıl Sağlıyorsunuz ? Size Nasıl Güvenebiliriz

Öncelikle başarımızın ilk etabı şeffaflık ilkemiz gereği öğrencilerimize şehir içi yada şehir dışında hazırlanmak istediği grubu soruyoruz.

Daha sonra öncelikle bir hafta boyunca antrenmana girmesini istiyor ve kurstan memnun kaldıysa ve bu kursta başarıya ulaşacağına inanıyorsa kayıt yapmasını söylüyoruz. Daha sonra mayıs ayının sonunda performans gelişimi garantisi nedeniyle ilk geldiği günle arasındaki performans artışını ölçüyor ve yeterli gelişme sağlanamadıysa bırakmasını ve ücretini iade edeceğimizi sözleşmeyle belirtiyoruz.

Ve öğrencinin kazanabileceği üniversiteleri belirtip buna yönelik seçimleri yapıyoruz. Sonuçta bu linkte http://www.besyom.com/?pnum=122&pt=%25+100+BA%C5%9EARIYI+NASIL+SA%C4%9ELIYORUZ+%21 gördüğünüz resimlerdeki gibi paylaşımlarımızda şeffaf bir şekilde bizimle hazırlanan tüm öğrencilerimizin başarıya ulaşmasını sağlıyoruz.

 

Üniversite Kazandırma Garantisi Verebiliyor musunuz?

Kursumuzda Vakıf yani Özel Üniversitelerde Kazanma Garantisi Verilmektedir. Kursumuza Kaydolan Tüm Öğrencilere En az % 50 Burs Kazanma Garantisi Verilir.Bunuda sözde değil sözleşme ile güvence altına alırız. Olmadığı takdirde ödediğiniz ücreti iade ederiz. Fakat bugüne kadar kazandıramadığımız öğrenci mevcut olmadığı için, içiniz rahat olsun :)

 » Güvenlik Kodu : 499440